MİT'te sorgulanan belediye başkanı ve oğlu kim?

MİT'te sorgulanan belediye başkanı ve oğlu kim?

15 Temmuz darbe girişimi hakkında açılan soruşturmalar hakkında iddianameler tek tek çıkmaya başlarken, Meclis'te kurulan Darbe Araştırma Komisyonu, darbenin siyasi ayağı hakkında neredeyse hiç bir bilgi elde edemeden görevini...

15 Temmuz darbe girişimi hakkında açılan soruşturmalar hakkında iddianameler tek tek çıkmaya başlarken, Meclis'te kurulan Darbe Araştırma Komisyonu, darbenin siyasi ayağı hakkında neredeyse hiç bir bilgi elde edemeden görevini tamamladı.

Darbe girişiminin siyasi ayağı hkkında çeşitli spekülasyonlar yapılmaya devam edilirken, Abdullah Gül'ün eski danışmanı olan Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, isim vermeden Ankara ve İstanbul'daki iki belediye başkanı hakkında çarpıcı bir iddiayı köşesine taşıdı. 

Ankara'da bir belediye başkanı ve oğlunun FETÖ operasyonu kapasamında MİT'te sorgulandığını ve o başkanın yurt dışındaki paralarının Türkiye'ye getirmesi talimatı verildiğini, başkanın da 650 milyon doları Türkiye'ye getirdiğini iddia eden Takan, İstanbul'da ibr belediye başkanının da 400 milyon doları ülkeye getirdiğini yazdı.

İşte Ahmet Takan'ın tartışma yaratacak o yazısı:

ANKARA KULİSLERİ DURULMUYOR!..

Sizlerin dikkatini çekti mi?.. Bilemem. Takvim yaprakları 26 Ocak Perşembe gününü gösterdiğinde ülkemizin rutin gündeminde malum meselelerin yanı sıra döviz kurunda hızlı yükseliş de vardı. Rutin gelişmeler(!) içinde savrulur giderken, ajanslardan yine rutin bir haber düşmüştü gündeme;

"Türkiye genelinde FETÖ yapılanmasına karşı gözaltılar devam ediyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında haklarında yakalama kararı olan 17 kişi Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suç ve Suç Gelirleriyle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı" diye.

Baktık geçtik habere. Unuttuk. Güya gazeteciyiz, sonu ne oldu diye araştırmadık bile. Hikayenin gerisini Maliye Bakanlığı'nda çalışan üst düzey bürokratın anlattıklarından özetleyerek ve isim vermeden aktarayım:

O gün, bu operasyonlar yapılırken, Ankara'da bir belediye başkanı ve oğluna da operasyon yapılıyor. O Belediye Başkanı ve oğlu, ifadelerinin alınacağı gerekçesiyle Emniyet'e değil de Yenimahalle'ye(MİT kampusu-aht-) davet ediliyor. Belediye Başkanı Yenimahalle'ye geliyor. Kendisinden yurt dışındaki paralarının bir bölümünü Türkiye'ye transfer etmesi rica ediliyor. Belediye Başkanı ricayı kıramıyor!.. Oğluna söylüyor ve 650 milyon dolar Türkiye'ye giriyor. Bu arada o belediye başkanı 2 gün Yenimahalle'de misafir ediliyor. O sırada  S... şirketine de operasyon devam ediyor. Operasyon, Ankara ile de sınırlı kalmıyor. İstanbul'daki bir Belediye Başkanına da benzer talep iletiliyor. O da hiç ikiletmeden 400 milyon dolarlık parayı Türkiye'ye sokuyor. Maliye Bakanlığı'ndaki bürokratın anlatımına göre; 1 milyar dolar civarında para gelir gelmez piyasa sürülüyor. Kaynağım diyor ki; "İşte o günlerde dövizdeki kısmi düşüş bu sayede gerçekleşti. Piyasaları rahatlattık."

Anlattıklarının çok ciddi olduğunu söyleyip kendisine bunun teyidini  araştıracağımı söylediğimde tereddüt etmeden "istediğin yere sor" dedi. Başkentin en derin koridorlarında hafta başından bu yana yoklamadığım kaynak kalmadı. "Yenimahalle'de misafir edilme" operasyonunu yalanlayan olmadı. Para operasyonu konusunda ise "yeni operasyonlara da hazır ol" deyip bıyık altından güldüler..

Ankara gazeteciliği çok zordur ama bir kulis haber için bu kadar göbeğimin çatladığı bir anı hatırlamıyorum...

">

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika