Mollaveisoğlu: Torbada öyle düzenleme var ki dünyada örneği yok

Mollaveisoğlu: Torbada öyle düzenleme var ki dünyada örneği yok

Cumhuriyet gazetesi yazarı ve gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu, Meclis'e sunulan 43 maddeden oluşan ekonomiye ilişkin torba yasa teklifiyle ilgili konuştu.

Cumhuriyet gazetesi yazarı ve gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu, Meclis'e sunulan 43 maddeden oluşan ekonomiye ilişkin torba yasa teklifiyle ilgili, 'Lastiği kimler yakacak?..' başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Mollaveisoğlu, "AKP, kendi döneminde holdingleşen bir yandaştan, devletin alması gereken 3 milyar 680 milyar TL’lik alacağını torbanın içinde buharlaştırıyor. Enerji bürokratlarına, attıkları imzalar için de af getiriliyor. İktidar baskısı ile yandaşların önünü açan bürokratlar gelen duyumlara göre panikte. Olası iktidar değişikliğinde, eksik belgelere rağmen verdikleri lisans izinlerinden yargılanmaktan korkuyorlar. Meclis’e getirilen torba ile korkunun yerini tatlı bir huzurun alması bekleniyor..." ifadesini kullandı.

Mollaveisoğlu, "Torbada öyle düzenleme var ki dünyada örneği yok... Lastik yakarak enerji elde etmenin önü açılıyor. Dünyanın kurtulmak istediği atık lastiklere Türkiye 'elektrik üretimi' bahanesi ile ev sahipliği yapacak!" düşüncesini dile getirdi.

Mollaveisoğlu yazısında şunları kaydetti: "Pazartesi akşam TELE 1’de eski CHP milletvekili Haluk Pekşen ile konuştuk. Gündemin gürültüsü içinde torba yasaya saklanmış 3.6 milyar TL’lik yandaş affına dikkat çekti. AKP, kendi döneminde holdingleşen bir yandaştan, devletin alması gereken 3 milyar 680 milyar TL’lik alacağını torbanın içinde buharlaştırıyor. Enerji bürokratlarına, attıkları imzalar için de af getiriliyor. İktidar baskısı ile yandaşların önünü açan bürokratlar gelen duyumlara göre panikte. Olası iktidar değişikliğinde, eksik belgelere rağmen verdikleri lisans izinlerinden yargılanmaktan korkuyorlar. Meclis’e getirilen torba ile korkunun yerini tatlı bir huzurun alması bekleniyor.. * Torbada öyle düzenleme var ki dünyada örneği yok... Lastik yakarak enerji elde etmenin önü açılıyor. Dünyanın kurtulmak istediği atık lastiklere Türkiye “elektrik üretimi” bahanesi ile ev sahipliği yapacak! O lastiklerle birlikte yapımlarında kullanılan tüm zehirli kimyasallar da havamıza, suyumuza, toprağımıza karışacak... Haluk Pekşen, “vahşete teşvik!” diyor. Çünkü “kanserojen enerji üretimini” AKP iktidarı teşvik ediyor! Duvar Gazetesi’nden Önder Algedik detayları yazmış, lastiği yakıp doğayı ve insanları zehirleyecek firmaya 1 kwh. için 13.3 sent ödenecek. Yani nükleer enerji fiyatı ile yarışır bir “teşvik” ile ödüllendirilmiş lastik yakıcıları... * AKP yine örtülecek işleri torbanın içine atıverdi... CHP’li Pekşen uyarıyor, “Geri dönüşü mümkün olmayan bir süreç başlıyor. Kocaeli, Düzce ve Erzincan... Önümüzdeki 5 yıl içinde bu illerde kansere dayalı ölüm vakaları katlanarak devam edecek. AB’nin hiçbir ülkesinde araç lastiğinin geri dönüşüm dışında kullanılması mümkün değilken bu karara imza atanlar ağır sonuçlarının sorumluluğunu da almak zorunda...” Sorum şu: Lastikler kimin için yanıyor?"

Ekonomi