• Muhalif gazetecileri fişleyen SETA’nın raporu İsveç gündeminde

  Geçtiğimiz günlerde hazırladığı rapor ile muhalif gazetecileri hedef gösteren ve AKP’ye yakınlığı ile bilinen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) yine eleştirilere konu olan bir rapor hazırladı.

  Seda Şanlıer | İsveç

  Enes Bayraklı, Hasan Basri Yalçın ve Murat Yeşiltaş’ın hazırladığı ”Avrupa’da PKK Yapılanması” adlı raporun İsveç bölümünde; İsveç Savunma Bakanı Peter Hultquist, İsveç Sol Parti (Vänsterpartiet) Genel Başkanı Jonas Sjöstedt ve Sol Parti milletvekilleri Amineh Kakabaveh ve Malin Björk’ün PKK’ye yardım ettikleri ve çeşitli yollarla PKK’yi destekledikleri iddia ediliyor.

  Konuya dair bir açıklama yapan Sol Parti (V) Genel Başkanı Jonas Facebook hesabında şunları yazdı: ”Hükümete yakınlığı ile bilinen bir araştırma şirketinin, İsveç politikacılarıyla ve özellikle Sol Partili ile ilgili, fişleme yapması kesinlikle kabul edilemez. Bizi korkutarak susturamayacaklar. Ben Türkiye’deki mahkemelere ve seçimlere gözlemci olarak gitmeye devam edeceğim. Ayrıca Sol Parti olarak Dışişleri Bakanlığı’na, Türkiye’nin İsveç vatandaşlarını ve seçilmişlerini hedef göstermesi konusunda tepki göstermesini istedik.”

  Raporda adı geçen İsveç Sol Parti milletvekili Amineh Kakabaveh ise Facebook hesabından şu ifadeleri kullandı: ”Seta’nın şefi Serhat Albayrak ile birlikte çalışan ve Erdoğan’ın ayak işlerine bakan Gardell’i ben geçen sene İsveç medyasından önce ifşa ettim. Serhat Albayrak, Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın büyük abisidir ve, Berat Albayrak tesadüfe bakın, Erdoğan’ın damadıdır. Aftonbladet (İsveç’in önemli günlük gazetelerinden biri) bugün bir yazısında raporda geçen İsveç politikacılarını ciddiyetle ele aldı. Erdoğancılarla birlikte çalışan Gardell’e karşı gerçekten nasıl tavır alınacağı konusu ise Sol Parti ve başkanı Jonas’a bağlıdır. ”

  Sol Parti liderliğine eleştirel tutumuyla da bilinen Kakabeveh Facebook mesajında, Kürtlerin samimiyetle değil de dört yılda bir sırf oy için desteklenmesini de eleştirdi.

  Amineh Kakabaveh’in yazısında belirttiği köşe yazısını Aftonbladet’in önemli yazarı Daniel Swedin yazdı. Swedin köşe yazısında, Serhat Albayrak’ın kim olduğuna ve SETA araştırmasına değinirken muhalifleri susturmaya ve sindirmeye yarayan bu rapora karşı İsveç İstihbarat Örgütü’nün (SÄPO) ciddi şekilde önlem alması gerektiğini belirtti.

  Ayrıca Swedin, İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye Büyükelçisi’ni çağırıp konuyla ilgili nota vermesi gerektiğini de ekledi.

  İsveç’te rapora dair tartışmalar sürerken İsveç’te sürgün olarak yaşayan ve iki sene önce Erdoğan’ı eleştiren yazılar yazdığı için İspanya’da tutuklanan yazar Hamza Yalçın konuya dair şöyle konuştu: ”Ülkemin itibarının böyle zedelenmesi uğradığım baskılardan daha çok gücüme gidiyor. Birçok insan kabahati Erdoğan Hükümeti’ne değil Türklerin geneline çıkartıyor. Bu da eminim hem Erdoğan’ın hem de Türklere dost olmayanların işine geliyordur.”.