Muharrem Sarıkaya, Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesini yazdı: Türkiye'nin burada yer alacağını, fayda sağlayacağını uman yanılır

Muharrem Sarıkaya, Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesini yazdı: Türkiye'nin burada yer alacağını, fayda sağlayacağını uman yanılır

"Türkiye’nin ŞİÖ’de yer alacağı, buradan da fayda sağlayacağını uman yanılır. Çünkü her ülke birbiri ile ilişkisini bizim Kayseri usulü götürüyor, “alacak mıyım, satacak mıyım” mantığı içinde muhabbete başlıyor."

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi'ne ilişkin olarak, "Türkiye’nin ŞİÖ’de yer alacağı, buradan da fayda sağlayacağını uman yanılır. Çünkü her ülke birbiri ile ilişkisini bizim Kayseri usulü götürüyor, “alacak mıyım, satacak mıyım” mantığı içinde muhabbete başlıyor." değerlendirmesini yaptı. 

Çin ve Rus uluslararası ilişkiler analistlerine göre bu zirvenin en önemli tarafı Türkiye’nin ilk kez ŞİÖ Zirvesi’ne Cumhurbaşkanı seviyesinde katılım göstermesi. Bunun Türkiye’ye bir faydası olur mu derseniz; Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’ya göre AB’nin Türkiye karşıtı tutumu karşısında önemli bir adım ve yararı olacak. “Batı'yı reddetmeyelim lakin bu fırsatı da iyi kullanalım” bakışında olan Prof. Dr. Bağcı, dünya düzeninin yeniden kurulduğu bir süreçte Türkiye’nin önüne gelen fırsatları iyi değerlendirdiği görüşünde. Bölge özellikle de Rusya konusundaki çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Mitat Çelikpala ise Şanghay’ın Çin ve Rusya’nın egemenlik alanı olduğunu anımsattı, “İran’ın bile üçüncü seviyede olduğu yapı Türkiye’yi çok ileri bir yere götürmez” dedi. ŞİÖ üyesi ülkelerle yaşanan sorunlara dikkat çekti… Türkiye’nin AB ve ŞİÖ açısından çok farklı bir pozisyonunun olmadığını da belirterek, “Ne büyük aktörüz küçüklere faydamız var ne de küçük aktörüz büyüklerin desteği var” değerlendirmesinde bulundu. Buna karşın Erdoğan’ın hem Putin, hem de Cinping ile görüşecek olması dünyaya verilen önemli bir mesaj olarak değerlendirilebilir. Ancak Türkiye’nin ŞİÖ’de yer alacağı, buradan da fayda sağlayacağını uman yanılır. Çünkü her ülke birbiri ile ilişkisini bizim Kayseri usulü götürüyor, “alacak mıyım, satacak mıyım” mantığı içinde muhabbete başlıyor.