"Müsilajda kolera bakterisi çok yüksek, denize girilmesi bir an önce yasaklanmalı"

"Müsilajda kolera bakterisi çok yüksek, denize girilmesi bir an önce yasaklanmalı"

Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, müsilaj araştırmalarında koleraya yol açan bakterinin son derece yüksek oranda çıktığını vurgulayarak "Denize girilmesi bir an önce yasaklanmalı" dedi.

Hacettepe Üniversitesi’nde Çevre Sağlığı Bilim Dalı uzmanlarından Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, Marmara Denizi'ni yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakan müsilaj sorunun insan sağlığına etkilerini değerlendirdi.

Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya'ya konuşan Yavuz, müsilaj araştırmalarında koleraya yol açan bakteri miktarının oldukça yüksek bir seviyede çıktığına dikkat çekti. Yavuz, "Denize girilmesi bir an önce yasaklanmalı" ifadesini kullandı.

Sarıkaya, Yavuz'un sözlerini şöyle aktardı:

İklim değişikliği ciddi oranda artmasına neden oldu' dedi. Son 30 yılda deniz salyasının artışının çarpan şeklinde yükseldiğini belirten Doç. Dr. Yavuz, Bengaldeş’te, Bengal Körfezi’nde son dönem yaşanan gelişmeye dikkat çekti. Bu bölgede müsilaj ile birlikte kolera vakasının patladığını belirtti ve Marmara için yapılan araştırmada da koleraya yol açan bakteri miktarının oldukça yüksek bir rakama ulaştığına vurgu yaptı. Dolayısıyla daha biri bitmeyen salgına bir de kolera eklenirse varın durumu siz anlayın. O nedenle Marmara’da denize girmenin bir an önce yasaklanması taraftarı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem