Mustafa Karaalioğlu: Sandığa kim daha hazır?

Mustafa Karaalioğlu: Sandığa kim daha hazır?

"Hükümet, bazen yanlış bazen de çaresiz icraatlarıyla muhalefeti de seçime hazırlıyor''

Karaalioğlu, Türkiye'nin gündeminin seçim olduğunu belirterek, "Bu tabloda seçime kim daha hazırdır? 20 yıldır hükümet olmanın verdiği doğal üstünlükle iktidarın daha hazır olduğu varsayımı hala çok güçlüdür. Seçim denilince Erdoğan’ın “hep kazanan ünvanı” da bu hazırlıklı olma görüntüsünü güçlendiriyor. 2019 yerel seçiminde bu kural bozulsa da iktidar cephesinin bunun geçici bir kayıp olarak gördüğünü anlıyoruz" yorumunu yaptı.

İktidarın, başkanlık sistemi yıllarında geliştirdiği iş yapma tarzına fazlasıyla güvendiğini söyleyen Karaalioğlu, "Bu tarzın yerel seçimlerde başarı getirmediğini ıskalamalarının başka izahı olamaz. Yeni bir politika ve buna bağlı bir iletişim stratejisi geliştirme ihtiyacı duyulmadığına göre iktidar seçimlere hazırdır, diyebiliriz. Ekonomik krizi geçici görme ve harici faktörlere bağlamak, dış politika defterini de iç politika retoriği üzerinden açmak; genel olarak da “biz ve onlar” tarzına bağlı kalarak hiç de yabancı olmadığımız türden bir hazırlıktır bu. Sadece, önümüzdeki dönemde biraz daha gergin versiyonu olabilir… Zira, hedef büyük ve anketler sıkıntılı sinyaller veriyor…" ifadelerini kullandı.

Muhalefetin seçime ne kadar hazır olduğu sorusu hakkında ise Karaalioğlu, "Hükümet, bazen yanlış bazen de çaresiz icraatlarıyla muhalefeti de seçime hazırlıyor. Ekonomik krize karşı geçen önlemsiz her gün ve başta keskin siyaset dili ve demokratik ortamı daha da gerginleştiren son internet yasası gibi girişimler devam ettikçe muhalefetin kampanyası güçlenecektir " diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika