Mustafa Varank kendisini eleştiren Şahan Gökbakar'a yanıt verdi

Mustafa Varank kendisini eleştiren Şahan Gökbakar'a yanıt verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yangınlar üzerinden Tarım Bakanlığı’nı eleştiren Şahan Gökbakar’a tepkisini dile getirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yangın söndürme araçlarına ilişkin açıklamasına karşılık, “Maalesef yeterli değil. Orman yangını ihale sürecini mi bekleyecek? 6 ay geçmiş ve biz hâlâ ihale yapacağız” ifadeleriyle eleştiride bulunan Şahan Gökbakar’a yanıt verdi.

Bakan Varank, Gökbakar’ın 4 Ocak tarihli Twitter paylaşımını alıntılayarak, şunları yazdı: “Orman yangınlarıyla mücadele uzmanı Sn. Şahan Gökbakar keşke uzay ve havacılık endüstrisi alanında da biraz uzmanlaşsaymış. Orman yangını, resmi üretim programı açıklanmamış, ne zaman teslim edileceği belli olmayan, daha bir tane bile seri üretimi yapılmamış uçağı mı bekleyecek?”

 

GÖKBAKAR, BAKANLIĞI ELEŞTİRMİŞTİ

Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı açıklamada, “5 adet amfibik uçak satın alınması için Savunma Sanayi Başkanlığı ile birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Amfibik yangın söndürme uçaklarının sipariş üzerine üretilen özel uçaklar olması sebebiyle, uçaklar tedarik edilene kadar kiralama usulü ile hizmet alınmaya devam edilecektir” demişti.

Gökbakar, bakanlığın bu açıklamasına sosyal medya hesabı üzerinden eleştiri getirerek: “Cevap gelmiş. Maalesef yeterli değil. Orman yangını ihale sürecini mi bekleyecek? 6 ay geçmiş hâlâ ihale yapacağız vs.! Ayrıca bu ihale yapılacak bir iş değil çünkü zaten uçak tipi ve üreticisi belli. VikingAir 515 modeli. 30-35m$ bedeli. 6130lt atıyor. 12 saniyede denizden su alıyor.” ifadelerine yer vermişti. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv