Nagehan Alçı: CHP ile bu itibarlı iktisatçılar ne kadar uyumlu?

Nagehan Alçı: CHP ile bu itibarlı iktisatçılar ne kadar uyumlu?

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, CHP'nin, ABD’li yazar, ekonomist Jeremy Rifkin, Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Prof. Dr. Refet Gürkaynak’ın da aralarında olduğu İkinci Yüzyıla Çağrı Grubu'ndaki isimleri değerlendirdi.

"Hepsi de çok üst düzey iktisatçılar olmakla birlikte aralarında ciddi felsefe farkları var" diyen Alçı, özetle şu düşüncesini dile getirdi: 

"Refet Gürkaynak sosyal-demokrat diyebileceğimiz görüşlere sahip, çok liyakatli ve itibarlı bir isim. O noktada CHP ile Gürkaynak arasında ekonomik mevzulara yaklaşım bakımından ideolojik uyumsuzluk olmayabilir.

Ama mesela Hakan Kara, 2020'ye kadar Merkez Bankası baş ekonomistiydi. Kara, Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’in felsefesini çok doğru bulan bir ekonomist. Elbette Kara da mesleğinde çok liyakatli ve itibarlı bir isim.

CHP'nin 'neo-liberalizm düşmanı' tutumuyla Hakan Kara'nın 2003-13 dönemini idealize eden düşüncesi nasıl sentez olacak?

Aynı şekilde Batı akademik literatüründe yeri olan solcu iktisatçıların eleştirel yaklaştığı ve 'neo-liberal sağcı' gibi sıfatlarla andıkları dünyaca ünlü ekonomist Daron Acemoğlu ile 'Kahrolsun neo-liberalizm' mottosundaki CHP hangi noktada uzlaşacak?
...

Türkiye’nin dünyaya açık olmasını, yüzünü hem Doğu'ya, hem Batı'ya dönmesini, AB hedefinden vazgeçmemesini savunan bir yazar olarak Jeremy Rifkin gibi bir ismin Kılıçdaroğlu’nun danışmanı olmasını çok doğru buluyorum.

Ancak bakalım kurulduğundan beri devletçi ve milliyetçi politikaları savunan CHP, Rifkin’in enternasyonalist ve liberal yaklaşımlarını ne kadar benimseyecek?"

Yazının tamamı için tıklayın.

CHP’nin yeni danışman kadrosu

Jeremy Rifkin: ABD’li yazar, ekonomi ve toplum kuramcısı, aktivist, danışman. 1995’ten bu yana Wharton School’da ders veren Rifkin, Üçüncü Endüstriyel Devrim konseptinin fikir babası olarak kabul ediliyor. Bilimsel-teknolojik değişimlerin toplum ve çevre üzerindeki etkileri hakkında 20’den fazla kitap yazdı. Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ekibinden olan Rifkin, 2004’te yayımlanan “Avrupa Rüyası” adlı çalışmasında Avrupa Birliği’nin ortaya çıkışı ve evrimi üzerine yoğunlaşıyor.

Prof. Dr. Daron Acemoğlu: 1993’ten bu yana ABD’deki MIT’de ders veren Acemoğlu, dünyada en çok alıntı yapılan beş iktisatçıdan biri. Acemoğlu’nun çalışma alanları arasında siyasal iktisat, ekonomik kalkınma, büyüme, teknolojik değişimler, gelir eşitsizliği ve çalışma ekonomisi bulunuyor. Acemoğlu’nun Global Economy Prize 2019’un da olduğu birçok ödülü bulunuyor.

Prof. Dr. Hakan Kara: Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi ve eski TCMB Başekonomisti Hakan Kara, TCMB’nin 2003-2019 arasında uyguladığı para politikalarının araştırılmasında, oluşturulmasında ve uygulanmasında öncü bir rol üstlendi. Kara’nın çalışma başlıkları arasında makroekonomi, Merkez Bankası teorisi ve politikaları ile Türkiye ekonomisi bulunuyor.

Prof. Dr. Refet Gürkaynak: Bilkent Üniversitesi’nde ders veren Prof. Refet S. Gürkaynak, makroekonomi, para piyasaları ve mali piyasalar konularındaki çalışmaları ile biliniyor. Gürkaynak, bir dönem ABD merkez bankası FED’de de çalıştı.

Prof. Dr. Ufuk Akçiğit: Ekonomik büyüme, verimlilik, rekabet, inovasyon ve girişimcilik alanlarındaki akademik çalışmalarıyla bilinen Akçiğit, Almanya’nın prestijli kurumlarından The Kiel Institute tarafından Global Economy Prize 2022 ödülüne layık görüldü. Akçiğit, Chicago Merkez Bankası, Danimarka Yüksek Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Dünya Bankası, IMF ve OECD’ye proje danışmanlığı yapıyor.

Hacer Foggo: Açık Alan Derneği ve Derin Yoksulluk Ağı’nın (DYA) kurucuları arasında yer alan Foggo, İnsan Hakları Derneği, Çağdaş Gazeteciler Derneği gibi derneklerde uzun süre aktif olarak çalıştı.

Etiketler :