NATO: Hiçbir ülke Türkiye kadar terör saldırısı yaşamadı

NATO: Hiçbir ülke Türkiye kadar terör saldırısı yaşamadı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, hiçbir NATO üyesi ülkenin Türkiye kadar terör saldırısı yaşamadığını belirtti.NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde...

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, hiçbir NATO üyesi ülkenin Türkiye kadar terör saldırısı yaşamadığını belirtti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde şiddetin gerilemeye başladığını ve bunun siyasi bir çözüm için çabaları da beraberinde getirebileceğini söyledi.

Stoltenberg, ''Burada Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğunu kabul etmek gerekir. DEAŞ'a karşı mücadelede ve sözde hilafetin fiziksel olarak yıkılmasında Türkiye kararlı bir şekilde katkıda bulundu. Hiçbir müttefik Türkiye kadar Suriyeli sığınmacı almadı. Türkiye 3,6 milyon Suriyeliyi aldı ve hiçbir NATO ülkesi Türkiye kadar terör saldırısı yaşamadı'' diye konuştu.

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer'in Suriye'nin kuzeyinde uluslararası güvenli bölge önerisinin hatırlatılması üzerine Jens Stoltenberg, öneriyi memnuniyetle karşıladığını ancak bu konuda tüm dünya ülkelerinin Suriye'deki şiddetin sona ermesi için sorumluluğu bulunduğunu dile getirdi. Stoltenberg, Suriye'ye asker gönderme kararı almanın kolay olmadığını, söz konusu önerinin uygulanabilir olduğunu söylemek için erken olduğunu belirtti.

<>