Necmettin Batırel: Çok yakın zamanda küresel sermaye bu süreçte istikrarlı büyüme potasındaki Türkiye’ye akacak

Necmettin  Batırel: Çok yakın zamanda küresel sermaye bu süreçte istikrarlı büyüme potasındaki Türkiye’ye akacak

Batırel, Türkiye'de artan enflasyonun nedenin dış kaynaklı olduğu ve ekonomiye dair göstergelerin iyi gittiğini belirttikten sonra; ABD ve Avrupa'nın ekonomik açıdan çok zor günler geçirdiğini öne sürdü.

Batırel, şunları yazdı:   "Akaryakıt birinci sırada olmak üzere A’dan Z’ye tüm üretim kademeleri bu artıştan ister istemez olumsuz etkileniyor. Peki, bu tablo nasıl oluştu? Onu Amerika’ya sormak lazım. Ukrayna’yı NATO’ya alacağız diyerek fişekleyip Rusya’nın üzerine saldı. En büyük golü Avrupa yedi. ABD’nin dümen suyuna girdi, yaptırımlara katıldı, tarihin en büyük hatasını yaptı. Şimdi bin pişman. Ama geri döneceği yerde hâlâ ısrar ediyor. Enerjisi kesildi, fabrikaları teker teker kapanıyor, üretim durdu. Enflasyon çift haneye çıktı. Halk perişan.   Bakın Almanya ve İsviçre’nin en büyük iki bankası Deutsche Bank ile Credit Suisse’in hisseleri 2008 ekonomik krizi seviyelerinin altında düştü... İki dev banka 15 sene önce 623 milyar dolar borçla batan ABD’nin en büyük yatırım bankası Lehman Brothers’ın akıbetini yaşayacak...  

ABD’de de durum farklı değil. Dünyanın en büyük ekonomisi resesyonda üst üste iki çeyrektir daralıyor. Finansal sistem çöküşe sürükleniyor. İddia ediyorum! Çok yakın zamanda küresel sermaye bu süreçte istikrarlı büyüme potasındaki Türkiye’ye akacak... Herkesin gözü fal taşı gibi açılacak. Ne kur baskısı kalacak, ne de enflasyon. ABD’li uluslararası kredi kuruluşu Standard and Poor’s’un uzun vadeli kredi notumuzu B seviyesine indirmesinin arkasında bu gelişme var. Küresel sermayenin Türkiye’ye akışını önlemek istiyorlar... Ama nafile. Bugün dünyada en sağlam, en güvenilir, en yüksek kazanç sağlayan bizden başka bir ülke yok."