Neden IMF parasını dünyada sadece biz tartışıyoruz?

Neden IMF parasını dünyada sadece biz tartışıyoruz?

Karar'dan Mustafa Karaalioğlu yazdı: Neden IMF parasını dünyada sadece biz tartışıyoruz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası rezervlerinde artış olacağını duyururken kaynak belirtmeden “Merkez Bankası rezervlerimiz şu an itibarıyla 109 milyar dolar seviyesindedir. Süreci tamamlanan işlemlerle önümüzdeki günlerde bu rakam 115 milyar doların üzerine çıkacak” demesi, kendisinin gizlediği ama gizlenmesi mümkün olmayan IMF katkısını tartışmaya açtı. Aradaki fark; yani, rezervi 115 milyar Dolar’a çıkartacak miktar bilindiği gibi IMF’den geldi. Uluslararası Para Fonu 190 ülkeye sermaye payları oranında özel çekme hakkı (SDR) imkanı tanıdı ve böylelikle ülkelerin covid salgınında kötüleşen rezerv tablolarının bir miktar düzelmesine katkı verdi. Bütün paket 650 milyar Dolar, bize düşen pay ise 6,3 milyar Dolar oldu.

Sorun yok… Dünyanın sıkıntıda olduğu bir süreçte ve özellikle bazı ekonomiler çok daha büyük sıkıntılar yaşarken IMF’nin yaklaşımı faydalıdır. Türkiye’nin de bu kaynağı kullanması yerindedir ve zaten zaruridir. Yükümlülükler, swaplar ve IMF’den gelen para düştükten sonra net rezervimizin hala eksi 55 milyar Dolar seviyesinde olduğu ortamda başka seçenek yoktur.

Hazine Bakanlığı da Erdoğan’ın adını anmadığı bu kaynağı utangaç bir açıklamayla duyururken, sorun olmadığını anlatmaya çalışıyor. Bakanlık şöyle diyor:

“Ülkemiz 1947 yılından bu yana IMF üyesi olup, bahse konu kuruluşta yüzde 0,98 sermaye payına sahiptir. IMF, 23 Ağustos 2021 tarihinde Covid salgını nedeniyle üye ülkeleri desteklemek amacıyla toplam 650 milyar ABD Doları tutarında SDR tahsisatı, başka bir ifadeyle koşulsuz rezerv desteği sağlamıştır. IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir.”

Yani hala yerli ve milliyiz! Kimse bizden bu para karşılığında bir söz istemedi. Eskiden olsa, burası çok önemli derlerdi. Eski yeni fark etmez; bize zaten şartlı para yaramaz, kafamıza göre kullanmayı tercih ederiz. Amerika bile 112,9 miyar, Almanya bile 36 milyar Dolar almış… Ayıp değil.

Buraya kadar gayet normal. Zaten kurucusu olduğumuz bir fonun ucuz kaynağını almayacağız da ne yapacağız?

Yazının devamı için lütfen linki tıklayınız

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi