Netflix belgeseli hedefte

Netflix belgeseli hedefte

Netflix’te yayınlanan Zorba Nasıl Olunur? belgeseli gazeteci oyuncuların hedefinde. Dizi-belgesel, Hitler, Saddam Hüseyin, Stalin, İdi Amin, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve Kaddafi’nin yönetim tarzlarını konu ediniyor.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan söz konusu belgeseli köşesine bile taşıyarak eleştirdi. Hakan yazısında belgeseli tek taraflı olmak ve Batı’ya toz kondurmamakla itham ederek şunları kaleme aldı:

“Ama ben yine de bu belgeselin… Genel yaklaşımından, üslubundan, tek taraflı bakışından, mübalağasından falan… Tek kelimeyle tiksindim. Saddam’ı anlatıyorlar mesela… Savaş çıkarmak zorbalığın kuralıdır” diyorlar, ardından da Saddam’ın durup dururken İran’a saldırmasını buna kanıt olarak gösteriyorlar. Ama ABD’nin Saddam’ı İran’a saldırmaya teşvik etmesinden, ‘Saldır koçum arkandayız’ demesinden tek bir harf bile söz etmekten özenle kaçınıyorlar.”

Diziyi köşesine taşıyan bir diğer isim ise Karar Gazetesi yazarı Yıldıray Oğur oldu. Oğur Karar gazetesinde yazdığı yazıda, “Yani zannedildiği gibi zorbalığın merkezinde zorbalık yok, rıza var. Zorbalık o rızayı kazanmanın yollarından biri. Belgeselde zorbaların çok başarılı bir psikolojik analizi yapılıyor: Patolojik narsisler, megaloman bir özgüvene sahipler lakin içten içe de özgüvensizler, o yüzden her türlü eleştiriyi saldırı olarak görürler. Evrenin merkezinde kendilerinin olduğunu düşünürler, çok çabuk seçilmişlik duygusuna kapılırlar” analizini yapıyor.

Tiyatrocu Levent Üzümcü, “Nasıl Zorba Olunur? İzlediniz mi? İzlemediyseniz izleyiniz, nasıl zorba olunduğunu daha iyi anlarsınız”diyerek önerirken, ekonomist Mahfi Eğilmez, “Netflix’deki ‘Zorba Nasıl Olunur?’ adlı belgesel diziyi izlemenizi öneririm” ifadelerini paylaştı.

“Pucca” adıyla bilinen fenomen Pınar Karagöz ise “Netflix’de İzlesenize şunu… Özellikle Saddam bölümünü. Bildiğin kaynımın aynısı” diyerek diziyi takipçilerine önerdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv