O sahnenin ilginç hikayesi! 'Senaryo hemen değişti'

O sahnenin ilginç hikayesi! 'Senaryo hemen değişti'

Arzu Film'in sosyal medyadaki sayfası da o günleri özleyenleri geçmişe götürüyor paylaşımlarıyla.

Usta yönetmen Ferdi Eğilmez, 'Hababam Sınıfı Uyanıyor' filminde 'Hayta İsmail' karakterinin sahnelerinin sonradan eklendiğini söyledi. Arzu Film'e ait özel fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşan Eğilmez, sette yaşanan süreci anlattı.

Hababam Sınıfı Uyanıyor / 1977

Zor iştir bir senaryoya doğaçlama şeyler eklemek. Anlık kararlar ve görüşler gerektirir. Dolayısı ile dramatik yapıyı bozmadan, genel akışı bozmadan filme katkı yapacak müdahaleler her zaman riskte taşır ama yapılabilen, örneklerini sıklıkla gördüğümüz uygulamalardır bunlar.

Gerçek askerdi Ahmet Arıman. Ziyarete gelmişti sete. Senaryoda olmayan sahneler eklendi. Arkadaşlarıyla geçirdiği süreç, ayrılırlarken verdiği mesaj belki de filmin draması ve önermesi adına en güzel bölümleri oluşturdu.

60e2be474e3fdf00f005805c.jpg

Genelde senaristler, senaryolarını teslim ettikten sonra nedense yapımcı ve yönetmenler pek görmek istemezler senaristleri sette. En azından eskiden böyle durum söz konusuydu diyeceğiz ama hala günümüzde bile bunun çok örneğine şahit olabiliyoruz maalesef.

Senaryonun önemine inanan, altına imza atmasa bile senaryo konusunda hem çok hassas hem de çok hakim bir yönetmen olmasına rağmen Ertem Eğilmez, filmin son aşamasına kadar tüm ekibi bir arada tutmayı seven bir yönetmendi.

Kafa kafaya gelindi, Ahmet Arıman'ın ziyareti değerlendirildi ve bu eklemeler çok kısa içinde uygulamaya konuldu ve 2 günlük bir süreç içinde tüm sahneleri çekildi.

Bu bilinen bir şeydi zaten ama sinemayı seven dostlara, arkadaşlara , bir projeye çekim döneminde en doğru müdahalelerden biri olduğu gerekçesi ile, örnek oluşturması adına bir kere daha paylaşmak istedik..

Sevgi ve saygılarımızla/

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat