Savcılık Onur Yürüyüşüne katılan 13 ODTÜ öğrencisi için ceza istedi!

Savcılık Onur Yürüyüşüne katılan 13 ODTÜ öğrencisi için ceza istedi!

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışmasının çağrısı üzerine, 10 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen ve 19 kişinin gözaltına alındığı Onur Yürüyüşü davasında savcı, 13 kişinin cezalandırılmasını talep etti.

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışmasının çağrısı üzerine, 10 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen ve polisin çok sert müdahalesiyle 19 kişinin gözaltına alındığı 9’uncu ODTÜ Onur Yürüyüşü davasında savcılık mütalaası açıklandı. Savcı, gözaltına alınan 19 kişiden 6’sının beraatini, 13 kişinin ise cezalandırılmasını istedi. Davanın duruşması 8 Ekim 2021 tarihinde saat 10.00’da görülecek.

Ne olmuştu?

15 Temmuz darbe girişimi sonrası 20 Temmuz’da yurt genelinde olağanüstü hâl (OHAL) ilân edildi. Ankara Valiliği, bu dönemde LGBTİQ+ etkinliklerini yasakladı. Mahkeme bu kararı bozmasına rağmen yasaklar fiili olarak uygulamaya devam etti. Bu dönemde, ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, 8 yıldır yapılan ODTÜ Onur Yürüyüşü için 9’uncu çağrıyı yaptı. ODTÜ öğrencileri ve akademisyenleri, Fizik bölümünün önünde bulunan çimlerde buluştu. Saatler öncesinden polis, atanmış rektör Verşan Kök’ün izniyle kampüse girmişti. Özel güvenlikler (ÖGB) ise Devrim Stadı’nın etrafına konuşlanarak bölgeyi kapatmıştı. Polisin müdahalesi sonrası Fizik Bölümü önündeki öğrenciler dağılmış ancak Çatı Kafe önünde yeniden bir araya gelmişlerdi. Burada basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere polis biber gazlı müdahalede bulunmuştu. Burada polis gözaltı yapmak istemiş, bunun üzerine protestolar kampüsün her yerine yayılmıştı. Gün boyunca polisle çatışmalar yaşanırken, protesto gösterilerinde 19 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltılar arasında, polis şiddetine tepki gösteren bir de akademisyen bulunuyordu.

Önceki ve Sonraki Haberler
LGBTİQ+