Okul Müdürü, nefes borusuna yiyecek kaçan öğrenciyi Heimlich manevrası ile kurtardı

Okul Müdürü, nefes borusuna yiyecek kaçan öğrenciyi Heimlich manevrası ile kurtardı

Nefes borusuna yiyecek takılan öğrenci Ahmed Alluş'u ortaokulun müdürü Abdulazmi Çelik, Heimlich manevrasıyla kurtardı. Yaşanan anlar ise okulun güvenlik kamerasına yansıdı.

Gaziantep'te Şenyurt Mahallesi'ndeki İnkılap İmam Hatip Ortaokulu'nda 7'nci sınıf öğrencisi Ahmed Alluş'un nefes borusuna, ders arasında yemek yediği sırada yiyecek takıldı.

Nefes almakta zorluk çeken Alluş'un arkadaşları, okul müdürüne haber verdi.

ÖĞRENCİSİNİ HEİMLİCH MANEVRASIYLA KURTARDI

Müdür Abdulazmi Çelik ise Heimlich manevrası olarak bilinen, karna baskı uygulamayla yapılan ilk yardım müdahalesiyle çocuğu kurtardı.

Olay anlarını ve yaptığı Heimlich manevrasını anlatan Okul Müdürü Abdulazmi Çelik, "O anlarda üst kattan aşağı inerken koridorda bir kargaşa gördüm. Öğrencimizin yanında okul güvenliği ve hizmetlimiz vardı. Onlar müdahale etmeye çalışıyordu ama o anlarda öğrencinin nefes alamadığını söylediler. Sonrasında öğrencinin yarı baygın vaziyette olduğunu fark ettim ve aklıma Heimlich manevrası geldi. O anda hemen Heimlich manevrası yaparak öğrencimizin tıkanan nefes borusunu açtık. Çok şükür Allah'ın yardımıyla bu olayı atlatmış olduk." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem