Ömer Çelik'ten Hollande'ye cevap: Temel hak ve özgürlüklere aykırı...

Ömer Çelik'ten Hollande'ye cevap: Temel hak ve özgürlüklere aykırı...

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ömer Çelik, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın başörtüsü konusundaki yorumuna ilişkin, "Başörtülü Müslümankadının 'Fransız' kadını olabilmesinin şarta bağlanması, kadının özgür...

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ömer Çelik, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın başörtüsü konusundaki yorumuna ilişkin, "Başörtülü Müslümankadının 'Fransız' kadını olabilmesinin şarta bağlanması, kadının özgür iradesine, temel hak ve özgürlüklere aykırıdır." ifadelerini kullandı.

Bakan Çelik, Twitter hesabında, Hollande'ın Le Monde gazetesine verdiği mülakatlardan oluşan kitapta bulunan "Müslüman kadına kendini gerçekleştirme imkanı sağlarsak, başörtüsünden özgürleşecek ve isterse dindar kalarak bir Fransız kadını olacak" ifadelerine yer verdi.

"Hollande'a atfedilen bu cümlelerin, Avrupa'da yaygınlaşan İslamofobi'ye somut örnek teşkil ettiğini" belirten Çelik, "kendini gerçekleştirme" ve "özgürleşme" gibi kavramlara dayanarak, ilericilik adına takınılan bu tutumun "liberal İslamofobik" bir yaklaşım olduğunu söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika