Önce Galata Kulesi sonra Kız Köprüsü.. Tarihe 'kepçe' attılar!

Önce Galata Kulesi sonra Kız Köprüsü.. Tarihe 'kepçe' attılar!

Galata Kulesi’nden sonra bir yenileme skandalı da Sivas’ın Divriği ilçesinde yaşandı. Selçuklular tarafından yapılan Kız Köprüsü’nde önce hilti ile denenerek daha sonra da tarihi köprü üzerine kepçe çıkarılarak taşlar söküldü.

ÖNCE HİLTİ SONRA KEPÇE

Divriği ilçesini Ziniski, Sincan, Yağbasan, Karabel üzerinden Sivas’a bağlamak için Selçuklular tarafından Çaltı Çayı üstüne yapılan tarihi köprü bölgenin önemli kültürel mirası olarak biliniyor. Restorasyon çalışmasında önce hilti kullanıldı. İşçilerin hilti ile taşları kırmasının ardından bu kez köprünün üzerine kepçe çıkarılarak çalışma başlatıldı. Hilti ve kepçe ile yapılan çalışmanın köprüye büyük zarar verdiği belirtilirken yaşanan olay bölgede yaşayan yurttaşların tepkisine neden oldu.

'TARİHİ BİR CİNAYET'

Kültürel ve Doğal Mirası İzleme Platformu üyesi Güven İslamoğlu, “Tarihi bir cinayete daha neden olmamak için acilen buradaki restorasyon işlerinin durdurulmasını platform olarak kamuoyuna ve yetkililere duyurmayı bir görev biliriz. Göz göre göre gözümüz gibi korumamız gereken bir değerimizi daha kaybetmeyelim” dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL