Operamızın efsane ismi hayatını kaybetti

Operamızın efsane ismi hayatını kaybetti

Türk operasının efsane tenoru Erol Uras’ı kaybettik. Uras’ın dün akşam saatlerinde hayata gözlerini yumduğu belirtildi. Uras, Türk operasının en önemli tenorlarından biri olarak biliniyordu.

Türk operasının efsane tenoru Erol Uras’ı kaybettik. 85 yaşındaki usta sanatçının dün akşam saatlerinde hayata gözlerini yumduğu belirtildi. Uras, Türk operasının en önemli tenorlarından biri olarak biliniyordu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uras’ın ölümünün ardından sosyal medyadan açıklama yaptı. Bakanlık, “Opera tarihimizin en önemli tenorlarından Erol Uras’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendik. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyoruz. Sanat camiamızın başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Erol Uras kimdir?

Türkiye’nin en önemli opera sanatçılarından biri olan Uras, 1962’de korist olarak İstanbul Şehir Operası'nda görev aldı ve ardından 1965’te solist oldu. Burada 1970’e kadar baş tenor olarak görevini sürdürdü. 1980’de Deutsche Oper Berlin’de söyleyen Uras, pek çok ünlü orkestra şefi ve ayrıca Leyla Gencer’le opera eğitimini sürdürdü.

Hem yurtiçi hem de yurtdışında opera, resital, senfonik konser ve oratoryo performanslarında yer alan Erol Uras, Othello, Aida, Il Trovatore, André Chénier, Turandot, Carmen, Maça Kızı, Cavalleria Rusticana ve I Pagliacci gibi 30’u aşkın eserde başrol seslendirdi.

Pek çok kayıt çalışmasına ve prömiyere imza atan tenor, İstanbul Devlet Operası’ndaki görevinden 2003’te emekli oldu ve İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nde öğrenciler yetiştirdi.

Kültür Sanat