'Örgüt propagandası' suçlamasıyla yargılanan Kaftancıoğlu: Bir suçumuz varsa o da örgütlenmeyi becerememek

'Örgüt propagandası' suçlamasıyla yargılanan Kaftancıoğlu: Bir suçumuz varsa o da örgütlenmeyi becerememek

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, aldığı 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına gönderme yaparak "Örgüt propagandasıyla suçlandık,

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, aldığı 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına gönderme yaparak "Örgüt propagandasıyla suçlandık, bir suçumuz varsa o da örgütlenmeyi becerememek. Kişilere değil, ilkelere; muktedirin, tek adamın neler yaptığına değil, neyi başaracağımıza odaklanmalıyız" dedi.

İstanbul'de 31 Mart ve 23 Haziran'da ortaya çıkan ittifakın, demokrasi ittifakına dönüşmesi için 'Demokrasi İçin Birlik'in çağrısına CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

Yan yana gelindiğinde sonuç alındığını İstanbul seçimlerinin gösterdiğini dile getiren Kaftancıoğlu, "Bu mücadele kendisini kurtarmak isteyenlerle geleceği kurmak isteyenler arasında" dedi.

Aldığı 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına da gönderme yapan Kaftancıoğlu "Örgüt propagandasıyla suçlandık, bir suçumuz varsa o da örgütlenmeyi becerememek. Kişilere değil, ilkelere; muktedirin, tek adamın neler yaptığına değil, neyi başaracağımıza odaklanmalıyız" diye konuştu.

Farklı çevreleri bir araya getiren Demokrasi İçin Birlik'in kurucularından eski CHP İzmir Milletvekili ve AİHM yargıcı Rıza Türmen de 'güç birliğine' dikkati çekti.

İstanbul seçimlerinde ortaya çıkan birlikteliğin güçlenmesi gerektiğini ifade eden Türmen; "Totaliter rejimleri değiştirmek için demokrasi güçleri birleşmeli. İstanbul seçimleri bunu gösterdi. Erdoğan'ın kutuplaştırıcı, dışlayıcı siyasetine karşı, İmamoğlu'nun uzlaştırıcı, kapsayıcı siyaseti kazandı." dedi.

Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atanmasına ve Canan Kaftancıoğlu'na verilen cezaya da değinen Türmen, "Otoriter, totaliter rejimlerin hangi noktaya geldiğini gördük" diye konuştu.

Demokrasi İçin Birlik'in yayımladığı bildirinin seçim için oluşturulan birlikteliği demokrasi ilkeleriyle kalıcı hale getirme hedefini taşıdığını söyleyen Rıza Türmen, "Artık bize benzemeyenlerle, bizim gibi düşünmeyenlerle bir 'biz' oluşturmalıyız" diye konuştu.

Eski parlamenter sisteme dönüşün de çözüm olmayacağını belirten Rıza Türmen, yerel demokrasinin güçlendirildiği, halk meclislerinin, kadın, işçi konseylerinin katılımcı olduğu bir parlamenter sistemin sorunlara yanıt olabileceğini söyledi.

Demokrasi İçin Birlik'in çağrı metnini de yazar Ayşegül Devecioğlu okudu.

Politika