Orman Bakanı AKP'li yılların Artvin'e verdiği zararı itiraf etti!

Orman Bakanı AKP'li yılların Artvin'e verdiği zararı itiraf etti!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin’de 18 Kasım 2002 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında toplam 581 hektarlık orman alanının madenciliğe açıldığını duyurdu.Eroğlu, milletvekillerinin verdiği soru önergelerini...

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin’de 18 Kasım 2002 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında toplam 581 hektarlık orman alanının madenciliğe açıldığını duyurdu.

Eroğlu, milletvekillerinin verdiği soru önergelerini yanıtladı. 2002 yılından bugüne kadar tesis, yol, su, enerji, haberleşme, depolama ve altyapı tesisleri için 581.83 hektar ormanlık alanda madencilik izni verildiğini belirten Bakan, son dört yılın kasım-nisan aylarını kapsayan dönemde Trabzon’da 90 orman yangını meydana geldiğini ve 525,27 hektar orman alanının zarar gördüğünü söyledi.

Eroğlu, geçmiş yıllarda meydana gelen orman yangınları incelendiğinde, Karadeniz Bölgesi’nde orman yangınlarının kış mevsiminde yaşanmasının "olağanüstü bir durum" olmadığını söyledi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Bakan aynı bölgede son dört yılda tüm yılı kapsayan dönemde 121 adet orman yangını çıktığını, 662 hektar orman alanının zarar gördüğünü aktardı.

KATAR EMİRİ GELMİŞTİ
Yılın ilk günlerinde Trabzon’un Sürmene ilçesindeki Çamburnu mevkiinde 20 hektarlık ormanlık alan kül olmuştu.

Yangının ardından özellikle sosyal medyada, 18 Aralık 2016’da Trabzon’daki Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite İkinci Toplantısı için kente gelen Katar emirinin ziyaretine dikkat çekilmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Şeyh Tamim bin Hamad el Tani’yi Trabzon Havalimanında karşılamış, daha sonra iki lider Trabzon semalarında helikopterle "yatırım" yapılması planlanan alanları gezmişti.

EROĞLU: KATAR EMİRİYLE İLGİSİ YOK
Eroğlu, Sürmene’de çıkan yangınla ilgili olarak “Katar Emiri’nin gelmesiyle alakası yok. Tüm mevsimlerde yangın çıkabilir'' derken lodos nedeniyle nem oranının düştüğünü ve yangının kontrol altına alınmasının güçleştiğini savundu.

Yangının piknikçilerin söndürmeden bıraktıkları ateş sebebiyle çıktığını söyleyen bakan, yanan orman alanlarının hiçbir şekilde imara, açılamadığını ve ağaçlandırıldığını kaydetti.

Bakan, Çamburnu’nda Karadeniz Bakır İşletmeleri tarafından önceki yıllarda açık maden işletmesi olarak işletilen sahanın katı atık bertaraf tesisi olarak değerlendirilmesine bakanlık olarak 2006 yılında olur verdiklerini açıkladı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem