Orman Genel Müdürlüğü, 155 aracı Cumhur İttifak’ı belediyelerine hibe etmiş

Orman Genel Müdürlüğü, 155 aracı Cumhur İttifak’ı belediyelerine hibe etmiş

OGM’nin daha önce bazı araçları satarak kaynak yarattığını belirten CHP’li Seyit Torun, bu araçların Cumhur İttifak’ı belediyelerine aktarılmasının kanundışı olduğunu söyledi. Torun, “Bu, çürümüşlüğün resmidir” dedi.

Gazeteci Erdem Sevgi’nin haberine göre; Orman yangınlarına yeterli müdahalede bulunamadığı gerekçesiyle eleştirilen Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) kaynaklarının, yangınla mücadele yerine Cumhur İttifakı belediyelerine aktarıldığı ortaya çıktı. OGM, sahibi olduğu 155 aracı, daha önce yaptığı gibi açık artırma ile satıp gelirini yangınla mücadelede kullanmak yerine, hiçbir duyuru yapmadan Adalet ve Kalkınma Partisi ve MHP’li belediyelere hibe etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Bu durum, kanunlara açıkça aykırıdır, görevi kötüye kullanmaktır, çürümüşlüğün resmidir” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı OGM’nin de araç hibelerinin tamamını Cumhur İttifakı belediyelerine yönlendirdiği ortaya çıktı. CHP’li Torun, OGM’ye bağlı bölge müdürlüklerinin ellerindeki bazı araçları dönem dönem ihaleyle ve açık artırma usulüyle satışa çıkardığını belirterek “Buradan elde edilen kazanç da müdürlüğün bütçesine eklenir. Ancak son dönemde bu uygulamanın dışına çıkılarak araçların belediyelere aktarıldığını tespit ettik. Bu kapsamda, OGM son iki yılda elindeki 155 aracı belediyelere hibe etme kararı almış. Fakat sürece ilişkin tüm belediyelere bir duyuru yapılmadan araçların tamamı el altından Adalet ve Kalkınma Partisi ve MHP’li belediyelere hibe edilmiş. AKP’li 123 ve MHP’li 32 belediyeye birer araç gönderilmiş” dedi.

‘VATANDAŞA GASP’

Torun, bütçesi ve personel sayısı azaltılan ve bu nedenle orman yangınlarıyla mücadelede yetersiz kaldığı ortaya çıkan OGM’nin araçlarının da Adalet ve Kalkınma Partisi ve MHP’li belediyelere aktarılmasına ilişkin, “İktidarın çürümüşlüğünün resmidir” ifadesini kullandı. Bu araçların yurttaşların vergilerinden oluşan kaynaklarla alındığına dikkat çeken Torun, “Eğer hibe edilecekse tüm belediyelere eşit paylaştırılması gerekir. İktidar, devletin tüm kaynaklarını kendi belediyelerine aktararak, muhalefet belediyelerinde yaşayan vatandaşların hakkını gasp ediyor, oyunu alamadığı vatandaşa hizmet götürülmesini engelliyor. Biz onların gerçek yüzünü ortaya çıkarmaya ve vatandaşlarımıza anlatmaya devam edeceğiz” diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem