'Ortada hukuksuzluk var gerekçe yok'

'Ortada hukuksuzluk var gerekçe yok'

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenme kararının ardından muhalefet güçleri ve basına yönelik baskıların arttığını iddia etti. Özellikle İstanbul yerel...

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenme kararının ardından muhalefet güçleri ve basına yönelik baskıların arttığını iddia etti. Özellikle İstanbul yerel basın emekçilerinden kendisine ulaşan şikayetler konusunda ilgili kurumları uyaran Karabat; "Baskılara sessiz kalmayacağız!" dedi.

HUKUKSUZLUĞUN GEREKÇESİNİ YAZAMIYORLAR

31 Mart’ta gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminden Ekrem İmamoğlu galip çıkmış; ancak AKP ve MHP’nin itirazları üzerine YSK seçimleri iptal etmişti.

CHP’li Karabat, İstanbul seçimlerinin iptal kararının üzerinden 10 gün geçmesine rağmen gerekçeli kararın hala yazılmamış olması, YSK eliyle gerçekleştirilen hukuksuzluğun izah edilememesi anlamına geldiğini belitti.

İstanbul’da Soma anması sırasında “Her Şey Çok Güzel Olacak” pankartının yasaklandığını da hatırlatan Karabat, muhalefet güçlerine dönük sistematik bir baskı olduğunu iddia etti. İktidarın yasa ve kural tanımaksızın kolluk gücü eliyle sürdürdüğü baskıyı kabul edilemez bulan Karabat, bunlara sessiz kalmayacağız, dedi.

BASIN EMEKÇİLERİNE ENGEL

Özellikle basın emekçilerinin, TV ve gazetelerin bağımsız ve tarafsız haber yapmasının da engellendiğini belirten Karabat: “Basın emekçilerinin İstanbul’da yaptığı çalışmaların Valilik ve polis eliyle engellendiği haberlerini alıyoruz. Son olarak İstanbul Times TV’nin çeşitli ilçelerde yaptıkları röportajlar, polisin müdahalesiyle engellenmiştir. Sayın Vali şu an İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde kayyumdur. Dolayısıyla emrindeki memurlara talimat verirken dikkatli olmalıdır. Kendisi her ne kadar hukuksuzca İBB Başkanlığına atanmış olsa da kamu adına bir görev yürütmektedir. AKP’nin bir memuru gibi davranması kabul edilemez.” dedi.

SANDIK DARBESİNE GEÇİT YOK!

Açıklamasının devamında, Sayın Ekrem İmamoğlu’nun kazandığını, ancak bir YSK darbesiyle mazbatasının gasp edildiğini söyleyen Karabat: “Tüm muhalefet güçleri, demokrasi taraftarları İstanbul’da Ekrem İmamoğlu isminde birleşti. 31 Mart’ta İstanbul’da israfın ve yandaşlığın iktidarına son verildi. Ekrem Bey, sadece 18 günlük başkanlığında bile gerçek bir halkçı belediyecilik örneği sergiledi. Ancak sandık demokrasisini içine sindiremeyenler bu sonucu tanımadı. İnanıyorum ki 23 Haziran’da İstanbul halkı bu hukuksuzluğa gereken cevabı sandıkta verecek!” dedi.