Osman Müftüoğlu yazdı: Uzmanlardan vahim uyarılar..

Osman Müftüoğlu yazdı: Uzmanlardan vahim uyarılar..

Osman Müftüoğlu, koronavirüs salgını açısından bayramdan sonra ortaya çıkacak tablo için 4 farklı uzmanın son zamanlarda yaptıkları uyarıları derledi. Hürriyet Başyazarı Müftüoğlu, "Pandemi meselesinin de kendine özel bir matematiği var." dedi.

Koronavirüs konusunda uyarıda bulunan 4 önemli ismin de tespitleri aynı yönde: Vaka sayıları önümüzdeki günlerde daha da artacak.

Hürriyet başyazarı Osman Müftüoğlu, koronavirüs salgını konusunda bayramdan sonra ortaya çıkacak tablo konusunda 4 ayrı uzmanın son günlerde yaptıkları uyarıları derledi. "Pandemi meselesinin de kendine özel bir matematiği var. Bu matematiği bilenler son 10 gün içerisinde ciddi ölçüde endişe içine girdiler. Özellikle bayram süresince karşılaşılan manzaralar, ipin ucunun kaçtığını net ve açık olarak gösterdi." diyen Müftüoğlu, koronavirüs konusunda 4 ayrı uzmanın görüşlerine köşesinde yer verdi.

İşte o isimler görüşleri:

Prof. Dr. Levent Yamanel: Söylemeye dilim varmıyor ama vaka sayısı kesinlikle artacak. Çünkü bu virüsün çok çabuk yayılabilme özelliği var. Tatile çıkanlar ya da memleketine gidip gelenler, dönüşte 14 gün boyunca yaşlılardan uzak durmalı ve daha dikkatli olmalılar.

Prof. Dr. Haluk Eraksoy: Bayram boyunca ülke genelinde ortaya çıkan görüntüler ümitlerimizi yerle bir etti. Bayramdaki görüntülerle kesinlikle sınıfta kaldık.

Prof. Dr. Tevfİk Özlü: Önümüzdeki gün ve haftalarda vaka sayıları azalmayacak, artacak. Tek dileğimiz yeni vaka sayılarının katlanarak artmaması olacak.

Prof. Dr. Pınar Okyay: Basamaklandırma yapılmadan, “Her şey tamam, oldu bitti” diye açılım yapıldı. İnsanların algısı yanlış yöne sevk edildi. Hızlı açılımın getirdiği problemleri yaşıyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık