Özel'den, AKP Grup Başkanvekili’nin Lozan itirazına Erdoğan'lı yanıt!

"Lozan Antlaşması'na Türkiye'nin tapu senedi diyemezsiniz" diyen Özkan'a cevap veren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığından 24 Temmuz 2019 günü yapılan Lozan Antlaşmasına ilişkin açıklamayı okudu.

TBMM'de Lozan Antlaşması tartışıldığı sırada AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, CHP sıralarından yapılan "Türkiye'nin tapu senedi" benzetmesine itiraz etti. "Lozan Antlaşması'na Türkiye'nin tapu senedi diyemezsiniz" diyen Özkan'a cevap veren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığından 24 Temmuz 2019 günü yapılan Lozan Antlaşmasına ilişkin açıklamayı okudu. Özel, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığı açıklamada geçen "Bu anlaşma yeni kurulan devletin tapu senedidir" sözlerini okuyarak Özkan'a cevap verdi. 


Erdoğan  ne demişti?

İşte AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2019'daki Lozan konuşması:  

 
Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş senedi olan Lozan Barış Antlaşması'nın imzalanmasının 96'ncı yıl dönümüne ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl aynı zamanda istiklal mücadelemizin başlangıcının 100'üncü yıl dönümüdür. Dünyanın en güçlü ordularına karşı verdiğimiz Milli Mücadele, ülkemizin bağımsızlık belgesi olan Lozan Antlaşması'yla taçlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, bir asır önce olduğu gibi bugün de bağımsızlığına, bekasına, vatandaşlarının huzur ve güvenliğine yönelik her türlü tehdidi bertaraf edecek güce ve kararlılığa sahiptir. 
 
Son dönemde Doğu Akdeniz'de ve Suriye'nin kuzeyinde attığımız adımlar, milletimizin ve Kıbrıs Türklerinin hak, hukuk ve menfaatlerini koruma hususundaki hassasiyetimizi açıkça ortaya koymuştur. Örtülü veya açık hiçbir yaptırım tehdidi Türkiye'yi haklı davasından vazgeçiremeyecektir. Bu düşüncelerle Lozan Barış Antlaşması'nın 96'ıncı yıl dönümünde cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal'i ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, gazilerimizi saygı ve minnetle yad ediyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika