Özlem Türeci ve Uğur Şahin’den yeni aşı açıklaması

Özlem Türeci ve Uğur Şahin’den yeni aşı açıklaması

Covid-19'a karşı aşı geliştiren BioNTech’in kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, salgın sürecinde yeni varyantlar için gerekirse 100 gün içinde yeni bir Covid-19 aşısı geliştirebileceklerini söyledi.

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin, Fransız Les Echos sitesine konuştu. Koronavirüsün etkisinin devam ederken daha dirençli bir hale de gelebileceğini söyleyen Türeci ve Şahin, mevcut sistemleri gerektiği takdirde 100 gün içinde yeni bir koronavirüs aşısı geliştirebileceklerini açıkladı.

BioNTech’in koronavirüs aşısına ilişkin konuşan Şahin  “Aşımız iki tür koruma sağlıyor. Birincisi virüsü nötralize eden antikorlar diğeri ise T hücreleri ile geliştiriliyor. BioNTech aşısının varyantlara karşı yeni bir versiyonu da Ağustos ayında klinik denemelere başlayacak. Böylelikle Delta varyantına karşı daha iyi performans gösterebilecek. Gerçekten ihtiyaç duyulursa 100 gün içinde yeni bir aşının elde edilmesini sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı. Türeci ise Delta varyantı gibi yeni varyantların ortaya çıkması nedeniyle üçüncü doz bir aşıya ihtiyaç olabileceğini kaydetti. Üçüncü doz kararının laboratuvarlarda değil ülkenin yetkililerine ait olduğunu söyledi. Türeci şu ifadeleri kullandı:

“Spike proteinindeki belirli antikor bağlama bölgeleri mutasyona uğruyor. Klinik denemelerimiz, yüksek sayıda antikorla bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve dolayısıyla enfeksiyona karşı koruma sağladığı için üçüncü dozun büyük olasılıkla yararlı olacağını göstermiştir” diye ifade etti.

Etiketler :