Parası olan koronavirüs aşısı için yurt dışına gidiyor

Parası olan koronavirüs aşısı için yurt dışına gidiyor

Yeni tip koronavirüs salgınında aşıya erişim her geçen gün zorlaşırken Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşı için Sırbistan'a turlar düzenlendiği ortaya çıktı.

Koronavirüse karşı Sputnik V aşısının uygulanması için Türkiye’den Rusya’nın başkenti Moskova’ya özel turlar düzenlendiğinin ortaya çıkmasının ardından bir tur haberi de BioNTech için geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, sosyal medya hesabından bir seyahat acentası tarafından düzenlenen turun tanıtım afişini paylaşarak "Aşısı olan bir hastalıktan yüz binlerce kişi ölüyor. Şirketler para kazansın diye aşı üretimi sınırlı, patentler aşılıp bu bela bitirilmiyor. Yönetenlerin kendine çalıştığı biz gibi ülkelere aşı yetişmiyor. Ama parası olan bastırıp aşı olabiliyor. Bu kabusun adı, kapitalizm." notunu düştü.

 

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar da tur firmasını arayarak acenta yetkilisiyle görüştü. Avşar'ın haberine göre acente yetkilisi aşı turu için çok yoğun bir talep olduğunu, bu nedenle telefonlarının meşgul çaldığını söyledi.

"SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN BİR MÜDAHALESİ YOK"

Aşının iki aşamada yapılacağını bunun için Sırbistan’a iki kez gidileceğini belirten acente yetkilisi, "Tur 23-25 Nisan tarihlerinde düzenlenecek. Yolcularımız ilk doz aşılarını olacaklar. 21 gün sonra ikinci doz aşı için bir daha Sırbistan’a gidilecek. Yolcularımıza Türkçe ve Sırpça bilen tercümanlar eşlik edecek" diye konuştu. Bu turların yasal olup olmadığını sormamız üzerine ise acente yetkilisi ise şunları söyledi: "Türkiye’den ve Avrupa’dan bu turlar düzenleniyor. Sırbistan Sağlık Bakanlığı aşı olanlara aşı kartı veriyor. Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın şu an için bu uygulamaya bir müdahalesi yok"

Sağlık