Paris'te 130 kişinin ölümüne neden olan sanığa ömür boyu hapis

Paris'te 130 kişinin ölümüne neden olan sanığa ömür boyu hapis

Fransa’nın başkenti Paris’te 2015 yılında 130 kişinin ölümüne neden olan koordine terör saldırılarında yaşayan tek sanık Salah Abdeslam, cinayetten suçlu bulundu ve Fransa yasasındaki en ağır ceza olan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

The Guardian’da yer alan habere göre, Brüksel doğumlu Fransız vatandaşı Salah Abdeslam,  2015 yılında Paris’te birden fazla noktada meydana gelen bombalı ve silahlı saldırıların bir parçası olarak suçlu bulundu. Terör örgütü IŞİD’in sorumluluğu üstlendiği saldırılarda 130 kişi ölmüş, 490 kişi yaralanmıştı. 

Saldırılar, intihar bombacılarının Paris’te maç sırasında Stade de France çevresinde kendilerini patlatmasıyla başlamış daha sonra şehrin çeşitli bölgelerinde restoranlara silahlı saldırı düzenlenmişti. Aynı gece Bataclan konser salonunda Eagles of Death Metal konserine saldırı düzenlenmiş, 90 kişi öldürülmüştü. Konser salonundakiler uzun bir süre rehin alınmıştı. 

Fransa’nın en uzun süren ceza yargılaması olan davada jüri paneli, Abdeslam’ı terörizmdensuçlu buldu. Abdeslam’a ömür boyu hapis cezası verildi. 

Terör saldırısındaki diğer 19 şüpheli saldırıyı planlama ya da lojistik yardım gibi suçlardan suçlu bulundu. 

Saldırıyı gerçekleştiren 10 kişiden ise yalnızca Abdeslam o gece sağ kalmıştı. Diğer saldırganlar ya kendilerini öldürmüş ya da olay yerinde polis tarafından öldürülmüştü.

Savcılık, Abdeslam’ın da o gece Paris’te bir barda üzerindeki intihar yeleğini patlatmayı amaçladığı ancak yeleğin çalışmadığını söyledi. Abdeslam ise kendi vazgeçtiğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya