PCR testi dönemi sona eriyor!

PCR testi dönemi sona eriyor!

Omicron varyantının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın varyant haline geldiğini söyleyen Koca, PCR testi ve karantinaya ilişkin alınan yeni kararları duyurdu.

 Buna göre yeni dönemde aşılarını olmuş kişiler için temaslı olsalar bile PCR testine gerek duyulmayacak. Ayrıca bu kişiler karantina altına da girmeyecek.

Koronavirüs testi pozitif çıkan hastalar ise evde 7 günlük izolasyonunu tamamladıktan sonra test olmaksızın dışarı çıkabilecek. Fahrettin Koca’nın açıklamalarından önemli kısımlar şu şekilde: “Salgının son dönemi ile ilgili aldığımız bazı kararları bir önceki bilim kurulu toplantımızdan sonra sizlerle yazılı olarak paylaşmıştım. Bugünkü bilim kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler.”

İki doz aşı olanların sayısı açıklandı

“Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.”

ASUS, Zenbook ailesini genişletti

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji