Pek çok ilde elektrik zammı protestosu

Pek çok ilde elektrik zammı protestosu

Mardin, İzmir ve Aydın'da bir araya gelen çok sayıda kişi, elektrik zamlarını faturaları yakarak protesto etti.

Mardin'in Derik ilçesinde yüzlerce kişi çarşı merkezinde elektrik zamlarını protesto etti. Kitle sık sık "DEDAŞ istifa" ve "Hırsız DEDAŞ" sloganları atarak yürüyüş yaptı. Polis engellemelerine rağmen kitle ellerinde faturalarla yürüyerek, elektrik zamları protesto etti.

 

Kitle çarşı merkezine doğru yürümeye devam ederken, polisler biber gazı ile müdahale etti. Çok sayıda kişi biber gazından etkilendi.

 

İZMİR

 

Emekli Sen İzmir Şubesi üyeleri, elektrik, doğalgaz ve gıda ürünlerine gelen zamları protesto etti. Konak eski Sümerbank önünde yapılan açıklamada "En düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olsun", "Sadaka değil, toplu sözleşme" "13 milyon 500 bin emekli enflasyon üzerinden değil, milli gelirden hak ettiğini istiyor" yazılı dövizler taşındı.

 

Açıklamayı yapan DİSK Emekli Sen Ege Bölge Temsilcisi Hüseyin Özkaynak, emeklilerin yaşamlarının büyük bölümünü çalışarak, emek harcayarak geçirdiğini belirterek, emeklilerin yoksulluk ve sefaletle baş başa bırakıldığını aktardı. Özkaynak, "Türkiye milyonlarca emeklinin adeta sefalet içinde yaşadığı bir ülke durumundadır. Emekliler ve onların hak sahipleri 13 milyonu aşan nüfuslarıyla Türkiye’deki en önemli toplumsal gruplardan birini oluşturuyor. Yaşamlarının büyük bölümünü çalışarak, emek harcayarak geçiren emekliler yaşlılıklarında yoksulluk ve sefaletle baş başa kalıyorlar. Emeklilerin yaşadığı geçim sıkıntısı her geçen gün derinleşiyor. EYT de büyük bir toplumsal sorun olarak önümüzde durmaktadır" dedi.

 

AYDIN

Didim Emek ve Demokrasi Platformu da, elektrik zammını AYDEM binası önünde yaptığı eylemle protesto etti. Binlerce kişinin katıldığı eyleme, “Faturada KDV kaldırılsın”, “Zamlara teslim olmayacağız”, “Elektrik değil fatura çarptı”, “Hükümet istifa” sloganları atıldı. Ayrıca "Mum ışığına mahkum olmayacağız", "Zamlar geri alınsın" "Bi gidin gari" dövizleri taşındı.

Burada açıklamayı yapan Özgür Yıldız, “Zamlar emeğiyle geçinen bizlerin üzerine bir çığ gibi gelmeye devam ediyor. Faturalardaki artış ile baş edemez olduk. Artık yeter. Geçinemiyoruz, faturaları ödeyemiyoruz. Son elektrik zamları ile faturalar iki üç katına çıktı. Milyonlara ailenin elektirikleri kesildi. Zamları kabul etmiyoruz. Elektirik en temel haktır. KDV kaldırılmalıdır. Zam kader değil, kabul etmek zorunda da değiliz. Esnaf zamlarla iş yapamaz hale gelmiş, kepenk kapatmak zorunda bırakılmıştır" dedi.

Açıklama sonrası yurttaşlar yüksek oranda gelen elektirk faturalarını yaktı. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem