Pekcan'ın şirketi dezenfektanları bakanlığa yüzde 75 daha pahalı satmış!

Pekcan'ın şirketi dezenfektanları bakanlığa yüzde 75 daha pahalı satmış!

Geçtiğimiz gün görevden alınarak yerine Mehmet Muş atanan Ticaret eski Bakanı Ruhsar Pekcan'ın eşinin şirketi Nanoksia Biyoteknoloji'nin bakanlığa sattığı dezenfektanların piyasa değerinin çok üstünde satıldığı ortaya çıktı.

Son dönemde basında yer alan haberlerde bakanlığın Karon Mühendislik ve Nanoksia Biyoteknoloji firmalarından 1.5 milyon lira ile 9 milyon lira arasında dezenfektan aldığı belirtilmiş, buna ilişkin açıklama yayınlayan bakanlık, KDV hariç 507 bin 880 liralık alım yapıldığını, bunun ‘piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda’ olduğunu belirtmişti. Gelişmeler sonrası Pekcan görevden alınmıştı.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre Nanoksia’nın bakanlığa 18 Kasım 2020’de 175 liraya fatura ettiği 5 litrelik dezenfektanı, aracı bir firmaya 21 Aralık 2020’de 100 liraya sattığı ortaya çıktı.

dezenfektan-ruhsar-pekcan-fatura.jpg

Aynı aracı firmanın dezenfektanı 8 Ocak 2021’de 150 liradan piyasaya verdiği tespit edildi.

Habere göre, bir şirket yetkilisi şöyle konuştu: “Bizler Hasan Pekcan’ı uyardık. ‘Siz bakanlığa mal veriyorsunuz. Bakanlığa doğrudan mal satmanız etik değildir. Bayilik sistemi kurulsun. Bayiler versin’ dedik. Fakat Hasan Pekcan, ‘Ben bayiye ve aracılara para kazandırmam’ dedi. Biz de anlaşamadık, ayrıldık.”

Bakanlık "uygun fiyata alındı" demişti

Skandalın ardından açıklama yapan Ticaret Bakanlığı, Ruhsar Pekcan'ın firmasından alınan dezenfektan fiyatının uygun olduğunu savunmuş, haberleri ise 'çarpıtılmış, yanıltıcı ve art niyetli' olarak nitelemişti.

GENEL