PEN üyesi yazara ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla hapis cezası

PEN üyesi yazara ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla hapis cezası

Bitlis'te gözaltına alınan ve 8 aylık tutukluluğunun ardından tahliye edilen yazar Gulgeş Deryaspi, 'örgüt üyesi olduğu' iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

 

2019 yılında Bitlis’te gözaltına alınan Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi Kürt yazar Gulgeş Deryaspi, Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Duvar’dan Sinan Aygül’ün haberine göre 8 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Deryaspi'nin yargılandığı davanın 2. duruşması bugün Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Deryaspi, ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

"TEMYİZ HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ"

Gözaltına alınmasının ve tutuklanmasının hukuksuzca olduğunu söyleyen Akdeniz, ceza almasının da ayrı bir adaletsizlik olduğunu belirtti. Deryaspi, Gözaltına alınmış olmam, cezaevine girmem tamamen hukuksuzca, adaletsizce bir işlemdi. Bugün ceza almam ayrı bir adaletsizlik. Zira iddianamemde sadece bir tanık beyanı var ve hem tanığın kendisindeki hem de bana ilişkin beyanlarındaki çelişkiler apaçık bir şekilde ortaya çıktı. Mahkeme buna rağmen ceza verdi. Benim aleyhime ifade veren bir şahıs, daha önceki resmi beyanlarında 2011-2013 yılları arasında İran’da olduğunu söylerken, 2012 yılında beni Bitlis kırsalında gördüğünü söylemiş. İlk beyanı resmi ve daha sonra inkar etmediği ifadesi. Bir insanın aynı anda iki yerde olması ya da iki zıt beyanının aynı anda esas alınması her şeyden önce yaşamın olağan akışına aykırı. Yine bu şahsın onlarca insan aleyhine ifade verdiği ve para karşılığında ifadelerini değiştirdiği hususu da defalarca kez ispatlanmış. Ancak ne yazık ki mahkeme heyeti tüm bu durumlara rağmen hukuka, adalete ve vicdana aykırı bir karar verdi. Karara karşı temyiz hakkımızı kullanacağız'' ifadelerini kullandı.

Politika