Pentagon: Suriye’deki petrol sahasından elde edilen gelir SDG’ye gidiyor

Pentagon: Suriye’deki petrol sahasından elde edilen gelir SDG’ye gidiyor

Pentagon sözcüsü Hoffman, Suriye petrol sahasında elde edilen gelirin ABD’ye değil Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) gittiğini söyledi.Hoffman, Suriye’nin kuzeyindeki petrol sahasında konuşlanan ABD askerlerinin herhangi bir...

Pentagon sözcüsü Hoffman, Suriye petrol sahasında elde edilen gelirin ABD’ye değil Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) gittiğini söyledi.

Hoffman, Suriye’nin kuzeyindeki petrol sahasında konuşlanan ABD askerlerinin herhangi bir tehlike durumunda kendilerini savunma hakkına sahip olduklarını ifade etti.

Daha önce ABD merkezli Associated Press haber ajansı, ABD'li yetkililere dayandırdığı bir haberinde, Beyaz Saray'ın ve Pentagon'un Suriye'de Deyr ez Zor'dan Haseke'ye uzanan yaklaşık 150 kilometrelik bir alandaki petrol sahasını korumak amacıyla ülkede ortalama 800 asker bırakmayı planladığını bildirmişti.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper ise daha önceki bir açıklamasında söz konusu petrol sahalarını IŞİD'den arta kalan gruplardan ABD'nin koruyacağını ifade etmiş, ABD Başkanı Donald Trump ise daha belirsiz ifadeler kullanarak, ABD'nin 'petrolü koruyacağını' dile getirmişti.