Pfizer BioNTech açıkladı: Omicron aşısı üzerinde çalışıyoruz

Pfizer BioNTech açıkladı: Omicron aşısı üzerinde çalışıyoruz

Alman biyoteknoloji firması BioNTech, dünyayı alarma geçiren koronavirüsün Omicron varyantına ilişkin inceleme sürecinin devam ettiğini, gerekli olabileceği ihtimaline karşı uyarlanmış bir aşının geliştirilmesi üzerinde de çalışıldığını duyurdu.

BioNTech'ten yapılan açıklamada, Güney Afrika'da tespit edilen yeni koronavirüs varyantı olan Omicron'u incelemek için laboratuvar testlerini sürdürdüklerini, gerekli olabileceği ihtimaline karşı uyarlanmış bir aşının geliştirilmesi üzerinde de çalışıldığını bildirdi.

Şirket, 26 Ekim’deki açıklamasında, Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana'da görülen Kovid-19 varyantı üzerinde araştırmalara başlandığını ve mevcut aşıda yeni bir ayarlama gerekip gerekmediğini tespit etmek için de 2 hafta içinde laboratuvar verisi beklediğini ifade etmişti.

Bu verilerin söz konusu varyantın nRNA aşısında "kaçış varyantı" olup olmayacağı konusunda daha fazla bilgi sağlayacağı belirtilen açıklamada, Pfizer ve BioNTech’in 6 haftada aşıda gerekli değişiklikleri yapma ve 100 gün içinde ilk teslimatları yollama kapasitesinin bulunduğu hatırlatılmıştı.

Pfizer CEO'su Albert Bourla
Omicron varyantı üzerinde yeni bir aşı çalışması şablonu oluşturduk. Koronavirüse karşı yıllık aşılara ihtiyacımız olabilir ve yeni bir aşıya ihtiyaç duyulursa gelecek yıl 4 milyar doz üretebiliriz.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık