Pfizer’in CEO’su Bourla: Omicron aşısı 3 ay içinde hazır olacak

Pfizer’in CEO’su Bourla: Omicron aşısı 3 ay içinde hazır olacak

ABD merkezli ilaç firması Pfizer’in CEO’su Albert Bourla, Fransız televizyonu BFMTV’ye yaptığı açıklamada mevcut durumu değerlendirerek COVID-19 virüsü hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

COVID-19 virüsünün varlığının ve etkisinin uzun yıllar devam edeceğini kaydeden Bourla, “Tüm dünyaya yayıldığı için kurtulmak kolay olmayacak” dedi.

Öte yandan Bourla, Omicron varyantının bu kadar sert kısıtlamalar ve önlemler gerektiren son dalga olabileceğini düşündüğünü belirtti. Bu konuyla ilgili olarak Bourla, “Bu dalganın bilimin geliştirdiği araçlarla bu tür kısıtlamaların yapıldığı son dalga olabileceğine inanıyorum” dedi.

Pfizer ve BioNTech

Omicron varyantı üzerinde daha etkili bir aşı 3 ay içinde gelecek.

Bourla yaptığı açıklamada, şirketin geliştirdiği COVID-19 aşısı olan ‘Pfizer-BioNTech’in sağladığı korumayı geçen ilk varyantın Omicron olduğunu belirtti. Bu çalışmalar için Bourla, “Çok kısa bir süre içerisinde, 3 ay içerisinde etkili bir aşıya sahip olacağız. “diye iletti.

Ayrıca Pfizer tarafından yapılan açıklamada, şirketin COVID-19’a karşı geliştirdiği ‘Paxlovid’ adlı antiviral ilacın Fransa’da üretileceği belirtildi. 16 Aralık’ta Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyicisi olan Avrupa İlaç Ajansı, Paxlovid’in COVID-19 tedavisinde kullanılmasını onayladı.

Açıklamada, bu çalışma için 5 yıl süreyle 520 milyon Euro’luk bir yatırım yapılacağı belirtildi.

Keanu Reeves şaşırtıcı bir itirafta bulundu işte detaylar

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık