Picasso tablosunu çalan hırsız: Çok pişmanlık duyuyorum

Picasso tablosunu çalan hırsız: Çok pişmanlık duyuyorum

Yunanistan'da Picasso ve Mondrian tablosu çalan hırsız 'pişman' oldu; tabloları iade etti.

Yapılan açıklamada, tabloları çaldığını itiraf eden bir kişinin tutuklandığı ve bu kişinin başkent Atina yakınlarındaki bir ormanlık alanda tabloları sakladığı yeri gösterdiği belirtildi.

2012 yılında müzeye giren hırsız, ünlü İspanyol ressam Picasso’nun 1949’da bağışladığı 1939 tarihli “Kadının Başı” tablosunu ve Hollandalı ressam Mondrian’ın 1905 tarihli “Değirmen” tablosunu çalmıştı.

“ÇOK PİŞMANLIK DUYUYORUM”

Euronews’in aktardığına göre, duyduğu “derin pişmanlıktan” dolayı suçunu itiraf ettiğini söyleyen hırsız, tek başına hareket ettiğini belirtti. Güvenlik görevlilerini atlatmak için müzenin alarm sisteminin birçok defa çalışmasına neden olduğunu belirten 49 yaşındaki zanlı, böylece görevlilerin sistemin bozuk olduğunu düşünerek alarmı kapatmalarını sağladığını sözlerine ekledi. Olay hırsızın hareket detektörüne takılması ile tespit edilmişti.

Resimler, Atina’daki Yunan Bağımsızlık Savaşı’nın 200. yıl dönümü kutlamaları kapsamında dokuz yıllık yenileme çalışmalarının ardından martta açılan Ulusal Galeri’de olacak.

Etiketler :