Polis, helikopterden atıldığı iddia edilen Servet Turgut’un taziyesini bastı

Polis, helikopterden atıldığı iddia edilen Servet Turgut’un taziyesini bastı

Van'da askerler tarafından gözaltına alınan ve sonrasında helikopterden atıldığı öne sürülen Servet Turgut'un taziyesini basan polis, "Taziyeyi derhal bitirin" dedi.

Van Çatak'ta operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alınan ve helikopterden atıldığı iddia edilen Servet Turgut, dün hayatını kaybetmişti. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve HDP’li milletvekilleri, Servet Turgut'un taziyesine katıldı. Taziyede HDP'li Hüda Kaya aileye taziye dileklerinde bulunmak için konuşmaya başladığı esnada polis, müdahalede bulundu. Polis, taziyede konuşma yapılmasına izin vermeyeceklerini belirterek, ziyareti görüntülemek isteyen gazetecilere de müdahale edilerek çekim yapmalarını engelledi. Turgut’un taziyesinde konuşan kardeşi Naif Turgut, "Bütün dünyaya sesleniyoruz; Bu insana yapılan hukuksuzluk kimseye yapılmasın. Bu zülüm bitsin" dedi. 

"TAZİYEYİ DERHAL BİTİRİN"

Mezopotamya Ajansı'ndan yer alan habere göre polis, taziyenin devam etmesi durumunda gözaltı yapacaklarını söyledi. Bunun üzerine HDP’liler ile polis arasında sert tartışma yaşandı. DBP'li Aydeniz, "İnsana saygınız olsaydı taziyeye böyle girmezdiniz. Duaya saygısı olanlar buraya silahlı giremezler. İslamiyet’e de dine de saygısızsınız" dedi. Polis ise aileye, "Taziyeyi derhal bitirin" uyarısında bulundu. Ardından HDP’liler tekrar taziyede oturmaya devam etti. 

abc-gazetesi-sayfa-008.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem