Pompeo: Avrupa ve ABD, Erdoğan’ı ikna etmek için birlikte çalışmalı

Pompeo: Avrupa ve ABD, Erdoğan’ı ikna etmek için birlikte çalışmalı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Türkiye’nin son eylemlerinin oldukça saldırgan" ifade ederek, AKP'li Erdoğan’ın bu tür eylemlerinin Türk halkının çıkarına olmadığı konusunda hem ABD hem Avrupa tarafından ikna edilmesi gerektiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Fransız gazetesi Le Figaro’ya yaptığı açıklamalarda, ABD yönetimi ile Avrupa’nın, Türkiye'nin son aylarda Ortadoğu'daki eylemlerine karşı birlikte çalışması gerektiğini söyledi. Sputnik'in aktardığına göre Pompeo, Türkiye’nin Karabağ’da Ermenistan’a karşı Azerbaycan’ı desteklemesini ve Libya ve Doğu Akdeniz’deki politikalarını işaret ederek, "Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ben, Türkiye'nin son eylemlerinin son derece saldırgan olduğu konusunda mutabık kaldık" dedi.

NATO'DA KALMA KONUSUNA İLİŞKİN KONUŞMADI

ABD'li bakan, "Avrupa ve ABD, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bu tür eylemlerin halkının çıkarına olmadığı konusunda ikna etmek için birlikte çalışmalı" ifadesini kullandı. Ankara’nın, askeri kabiliyetlerin artan bir şekilde kullanmasının endişe verici olduğunu söyleyen Pompeo, Türkiye'nin NATO'da kalıp kalmaması konusunda yorum yapmadı.

İSTANBUL'DA ZİYARETİNDE HÜKÛMET YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞMEDİ

Mike Pompeo, dün Fransa'daki temaslarının ardından özel jet ile İstanbul’a gelmişti ancak hiçbir hükümet yetkilisiyle görüşmemişti, sadece Fener Patriği Bartholomeos'u ziyaret edeceği belirtilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya