‘Rakı festivali’ yasağı Meclis’i karıştırdı

‘Rakı festivali’ yasağı Meclis’i karıştırdı

Adana'da düzenlenmesi planlanan ilk olarak Dünya Rakı Festivali ismi verilen daha sonra Kebap ve Şalgam Festivali olarak değiştirilen etkinliğin Valilik tarafından yasaklanması tepkilere neden olurken, yasak Meclis'e taşındı. CHP...

Adana'da düzenlenmesi planlanan ilk olarak Dünya Rakı Festivali ismi verilen daha sonra Kebap ve Şalgam Festivali olarak değiştirilen etkinliğin Valilik tarafından yasaklanması tepkilere neden olurken, yasak Meclis'e taşındı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, söz konusu uygulamanın, insanların yaşam biçimine müdahale olduğunu savunarak bunu sonuna kadar reddettiklerini söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise festivalin 'geleneklerle' örtüşmediği iddia etti.

Adana'da düzenlenmesi planlanan ilk olarak Dünya Rakı Festivali ismi verilen daha sonra Kebap ve Şalgam Festivali olarak değiştirilen etkinlik valilik tarafından yasaklandı. Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, "İşin kişisel tercihlere müdahale boyutuna ulaşması yanlış" dedi.

Adana Valiliği tarafından, hafta sonu düzenlenmesi planlanan "Kebap ve Şalgam Festivali" valilik tarafından iptal edildi.

ADANA'DAKİ FESTİVAL MECLİS GÜNDEMİNDE

Yasak kararı TBMM Genel Kurulu'nda da gündeme geldi. TBMM Genel Kurulunda, Sağlık, Çevre ve Şehircilik ile İçişleri bakanlıklarının bütçelerinin görüşmelerine sırasında, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in, Adana Valiliği tarafından, hafta sonu düzenlenmesi planlanan "Kebap ve Şalgam Festivali"nin neden iptal edildiğine ilişkin sorusu üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu söz aldı.

Adana'da şu anda "Kebap ve Şalgam Festivali" diye bir festivalin söz konusu olmadığını ileri süren Soylu, 2015 ve 2019 yıllarına ait gazete kupürlerini gösterdi. Soylu sözlerini şöyle sürdürdü:

Bahsettiğiniz festival bu olsa gerek: Adana Dünya Rakı Festivali. Bu konuda Valiliğin bu festivale yönelik bir yasağı söz konusu. Zannediyorum rakı festivaline yasağı koyduktan sonra meseleyi, kebap ve şalgam festivaline döndürmüş olabilirler. Kısa bir süre önce Adana'da, Türkiye'den herkesin katıldığı, bir kültür durağı olan, 'Adana Lezzet Festivali' düzenlendi. Zannediyorum bilgide eksiklik söz konusu. Eğer bahsedilen rakı festivali ise bu rakı festivaline Adana Valiliği geçen yıl da bu yıl da yasak koydu. Ne geleneklerimizde ne de herhangi bir durumla bu, örtüşebilir değildir.

CHP’Lİ ÖZEL: İNSANLARIN YAŞAM BİÇİMİNE MÜDAHELEDİR

CHP Grup Başkanvekili Özel, bu festivalde bugüne kadar hiçbir olumsuz mesele yaşanmadığını belirterek, “Adı 2015’ten beri Şalgam ve Kebap Festivali olarak anılıyorken siz bunu rakı festivali olarak nitelendirerek ne yapmaya çalışıyorsunuz bilmiyorum” diye konuştu.

Özel, söz konusu uygulamanın, insanların yaşam biçimine müdahale olduğunu savunarak bunu sonuna kadar reddettiklerini söyledi.

ZEYDAN KARALAR'DAN TEPKİ

Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar da tartışmaya katılarak Twitter hesabından açıklamayı yaptı: Güvenlik nedeniyle festival ile ilgili önlemler alınması doğrudur, ancak bunun kişisel tercihlere müdahale boyutuna ulaşması yanlıştır. Türkiye'nin Osmanlı, Selçuklu hatta Orta Asya'dan bugüne gelen en köklü değerlerinden biri farklılıklara ve bireysel tercihlere hoşgörülü olmaktır.

Politika