Reina katliamı soruşturmasında yeni gelişme

Reina katliamı soruşturmasında yeni gelişme

Traone’nin saldırgan Masharipov ile Fransızcada Rusçaya, Rusçadan da Fransızcaya çeviri yapan Google Translate’i kullanarak anlaştığının tespit edildiği anlatıldı.Hürriyet'ten Damla Güler'in haberine göre, Reina saldırganı...

Traone’nin saldırgan Masharipov ile Fransızcada Rusçaya, Rusçadan da Fransızcaya çeviri yapan Google Translate’i kullanarak anlaştığının tespit edildiği anlatıldı.

Hürriyet'ten Damla Güler'in haberine göre, Reina saldırganı Abdulkadir Masharipov ile Esenyurt’taki hücre evinde birlikte yakalanan ve ifadesinde, Masharipov için “Dini nikahlı eşim'' dediği Fransa vatandaşı Tene Traone’nin de arasında olduğu 5 şüpheli tutuklanması istemiyle hakimliğe sevk edildi. Hakimliğe gönderilen sevk yazısında Traone’nin Suriye’deki çatışma bölgesine geçmek için Esenyurt’taki eve geldiği belirtildi.

Ayrıca sevk yazısında Traone’nin saldırgan Masharipov ile Fransızcada Rusçaya, Rusçadan da Fransızcaya çeviri yapan Google Translate’i kullanarak anlaştığının tespit edildiği anlatıldı.

Şüpheli Traone’nin telefonunda yapılan incelemelerde bazı ses dosyalarının bulunduğu, bu ses dosyalarının da örgütsel görüşmelerin yapıldığı da sevk yazısında anlatıldı. Saldırgan Masharipov’un yakalandığı evde bulunan Somali vatandaşı Aysha Mohammed de tutuklanması talebi ile mahkemeye sevk edildi. Mohammed’in de Suriye’deki çatışma bölgesine geçmek için Esenyurt’taki evde olduğu belirtildi. 

Savcılık, tüm şüphelilerin, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçlarından tutuklanmalarını talep etti. Şüpheli Alı Jameel Mohammed için ayrıca "39 kez kasten öldürme" suçundan da tutuklanması talep edildi. Mahkeme zanlıların tutuklanmasına karar verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem