Robotlar artık koyun güdecek

Robotlar artık koyun güdecek

Robotları tekmelemesi, itmesi, düşürmeye çalışması veya açtıkları kapıları kapatarak önlerine engel koyması gibi videolarla gündeme gelen robotlar

Daha önce geliştiricilerin robotları tekmelemesi, itmesi, düşürmeye çalışması veya açtıkları kapıları kapatarak önlerine engel koyması gibi videolarla gündeme gelen robotlar artık koyun güdecek.

Robotlar artık koyun güdecek. Boston Dynamics’in yayınladığı video, robot köpeklerin aslında yeni nesil çiftliklerde ihtiyaç duyulan pek çok işi üstlenebileceğini anlatmaya çalışan bir demonstrasyon.

Video, robotun meyvelerin, sebzelerin olgunluğunu, gelişimini gözleyebileceğini, koyunları yönlendirebileceğini gösteriyor. Ayrıca, bölgenin haritasını çıkarabileceğini veya çiftlik arazisinde dolaşarak olağan dışı durumları sürekli kontrol edebileceğini de vurguluyor.

robotlar

Robot teknolojileri geliştikçe, her alanda olduğu gibi, çiftliklerde de insan gücünün yerini robotların alması şaşırtıcı olmayacak. Birer robot olan otonom araçlar şimdiden taksi şoförlerinin yerini almaya başlamışken, kasiyersiz marketler gibi teknolojiler de hızla gelişmeye devam ediyor.

Boston Dynamics, Covid-19 salgını nedeniyle robotlarından bazılarını, enfeksiyon hastalarına triyaj uygulaması için eğitmişti. Bu sayede, robotlar hastadan gerekli doku ve tükürük örneklerini alarak, test yapmaları için doktorlara ulaştırıyordu.

Ayrıac ABD’de bazı polis departmanları şimdiden bu robotları test etmeye başladı. Güvenlik birimleri, robotların şehrin sokaklarında 24 saat devriye gezerek, sorumluluk bölgesini sürekli kontrol etmesini istiyor.

Bu şirketten iş çıkmaz diyerek Boston Dynamics’i satan Google, yakında pişman olur mu, göreceğiz.

Soundcore Strike 3 – 7.1 Surround oyuncu kulaklığı inceleme

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.