RTÜK o dizileri yayından kaldırabilir

RTÜK o dizileri yayından kaldırabilir

Radyo Televizyon Üst Kurulu dizilerdeki sahneleri uygun bulmayarak dizilere cezalar yağdırdı. Peki o dizilerin yayın hayatı sonlanabilir mi? İŞte detaylar...

RTÜK dizilere verdiği cezalara bir yenisini daha ekledi. O dizilerin yayımladığı sahneler uygun görülmeyerek ceza yağmuruna tutuldu. Dizilerin yayından kaldırılması ise an meselesi.

Geçtiğimiz haftalarda Sen Çal Kapımı dizisine ceza veren RTÜK, Hande Erçel ve Kerem Bürsin'in masaj, jakuzi, duş sahnelerinin uygun olmadığını ifade etmişti. Bununla beraber bir diğer gerekçe ise o sahnelerin Türk aile yapısına uygun olmadığıydı.

Televizyon dizilerine ceza üstüne ceza gelmeye devam ederken RTÜK’ten Baraj dizisine de hamle gecikmemiş ve “Toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadına yönelik baskıyı teşvik eden ve kadın istismarı” gerekçeleriyle diziye ceza vermişti. Bu durumun ardından seyirci sevdiği dizilerde yanlış gördüğü bu sahnelere ceza gelmesi karşısında RTÜK’ün haklılık payının yüksek olduğunu ifade etmişti.

Son zamanlarda dizilere gelen cezaların ardı arkası kesilmezken RTÜK, açıkladığı gerekçelerle beraber tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Bu sefer farklı dizilere yeni gerekçelerle ceza veren RTÜK, herkesi büyük bir merakın içerisine sürükledi. Milyonlarca kişi Çukur, Arıza ve Kırmızı Oda dizilerinin hangi sebepten ötürü ceza aldığını merak etmeye başladı.

5e8af29badcdeb1ff03fe422.jpg

Arıza dizisi RTÜK’ten hangi gerekçeyle ceza aldı?

Show TV’nin sevilen ve büyük bir ilgiyle izlenen dizileri arasında yer alan Arıza, RTÜK’ten ceza yiyen diziler arasına girdi. RTÜK Arıza dizisine, “Küfür kullanma. Yapılan incelemeden sonra küfredilen sahnelere bipleme yapılmadığı ve herhangi bir engelleyici önlem alınmadığı!” gerekçesiyle ceza verdi.

kirmizi-oda-dizisinin-yayin-tarihi-belli-oldu-776076-5.jpg

Arıza dizisinin yanı sıra Kırmızı Oda ve Çukur’a RTÜK verdiği cezada gerekçe olarak, “Şiddet içerikli sahneler!” sebebini gösterdi ve para cezasına çarptırdı. Ardı arkası kesilmeyen cezaların ardından milyonlarca kişi bu dizilerin yayından kaldırılabileceğini iddia etti.

Medya