RTÜK’ten TELE1’e yine çifte ceza!

RTÜK’ten TELE1’e yine çifte ceza!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TELE1'e '18 Dakika' programını gerekçe göstererek, 'dini hassasiyetlere aykırı' yayın iddiasıyla idari para cezası uyguladı

Cezalara CHP'li RTÜK üyesi İlhan Taşçı, "İyi ki eleştirel televizyonlar var, yoksa RTÜK ne yapacaktı!" tepkisini gösterdi.

RTÜK, haftalık olağan toplantısında 'izleme uzmanları'nın hazırladığı raporlar doğrultusunda, TELE 1'de yayınlanan '18 Dakika' programında gazeteci Emre Kongar'ın kullandığı "İslami terör" ifadesini 'toplumun dini hassasiyetlerine aykırı' olarak gördü, TELE1'e idari para cezası verdi. Kurul, aynı programda TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'ın MHP kurultayıyla ilgili iddiaları ve yayının alt bandında "MHP'ye bugün yönetici seçilen Ünal Osmanağaoğlu, Kemal Türkler'in katilidir" ifadesinin yer almasını da yayın ilkelerine aykırı bularak para cezası uyguladı.

HALK TV'YE CEZA 

Kurul, Halk TV'ye ise 'Medya Mahallesi' programındaki "inanç ve manevi değerleri dalga konusu yapan ifadeleri" görüştü. Kurul üyeleri, yayında kullanılan "Allah'ı hafife alır" ifadelerini 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş Ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'a aykırı buldu, idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Üst Kurul, Özlem Gürses ile 'Kayda Geçsin' programına katılan yorumcu Murat Ağırel'in, 'Parsel Parsel' isimli kitabıyla ilgili konuşurken, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e ilişkin ortaya attığı iddiaları da gündemine aldı. Programın, "FETÖ'nün siyasi ayağı ve destekleyicisi olma, belediyede çeşitli yolsuzluklar yapma" gibi yargıyı ilgilendiren son derece ciddi iddiaların dile getirilmesine aracılık ettiğini tespit eden RTÜK, yargının görev alanına dair hüküm veren iddiaları "yayın ilkesi ihlali" olarak değerlendirdi. RTÜK, bu ihlalden dolayı yayıncı kuruluşa idari para cezası verilmesini kararlaştırdı. RTÜK, HALK TV'deki 'İki Yorum' programına ise gazeteci Levent Gültekin'in, toplumda itibar görmüş eski Başbakan Necmettin Erbakan hakkında sarf ettiği sözler nedeniyle de kanala idari para cezası uyguladı.,

İKİ LİSANS İPTAL EDİLDİ

RTÜK ayrıca sağlık beyanıyla 'sahte ürün ve bitkisel ilaç satan yayıncılar ile halkı manevi duygularını istismar' iddiasıyla bir dizi ceza kararı daha aldı. Bu kapsamda, GÜÇLÜ ve HM (Haberin Merkezi) adlı yayıncıların lisansları iptal edildi, TV 19, PARK TV ve FUL TV kanallarına ağır para cezaları kesildi.

CHP'Lİ TAŞÇI: İYİ Kİ ELEŞTİREL TV'LER VAR, YOKSA RTÜK NE YAPACAKTI?

Öte yandan RTÜK'ün kararlarına CHP'li üye İlhan Taşçı'dan tepki geldi. "RTÜK, bugün de 'görevini layıkıyla' yaptı!" diyen Taşçı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: "Halk Tv’ye 3 ayrı programdan oy çokluğuyla % 2’şer idari para cezası Gerekçe Melih Gökçek’le ilgili parsel parsel yayını! Tele 1’e 2 ayrı programdan % 2’şer para cezası. İyi ki eleştirel televizyonlar var, yoksa RTÜK ne yapacaktı!?"

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv