Ruhani: Fırat’ın doğusuna Suriye ordusu konuşlanmalı, Kürtler de desteklemeli

Ruhani: Fırat’ın doğusuna Suriye ordusu konuşlanmalı, Kürtler de desteklemeli

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye'nin Suriye'de planladığı harekat öncesi Şam yönetiminin de dahil olacağı bir çözüm önererek, "Oraya Suriye ordusu konuşlanmalı ve Kürtler Suriye ordusunu desteklemeli" dedi.İran Cumhurbaşkanı...

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye'nin Suriye'de planladığı harekat öncesi Şam yönetiminin de dahil olacağı bir çözüm önererek, "Oraya Suriye ordusu konuşlanmalı ve Kürtler Suriye ordusunu desteklemeli" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye’ye Suriye’nin kuzeyine harekattan kaçınma çağrısı yaptı. Ruhani, “Türkiye’nin güney sınırları konusunda endişelenmeye her türlü hakkı var ve bu endişelerin yatıştırılması da onların hakkı” deyip sözlerine şöyle devam etti:

“Fakat doğru yol seçilmeli. ABD bölgeden çıkmalı. Oraya Suriye ordusu konuşlanmalı ve Kürtler Suriye ordusunu desteklemeli.”

SINIRDA TATBİKAT

Öte yandan, İran ordusu Türkiye sınırında önceden duyurulmayan bir tatbikat yaptı.

İRAN, ADANA MUTABAKATI’NI GÜNDEME GETİRMİŞTİ

İran Dışişleri Bakanlığı da dün, Türkiye’nin askeri harekatına karşı olduklarını açıklayıp Suriye’nin toprak bütünlüğü ile ulusal egemenliğine saygı çağrısı yapmıştı. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif sorunların çözülmesi için Suriye ve Türkiye yönetimlerine Adana Mutabakatı’nı adres göstermişti.