Rusya'dan flaş 'nükleer savaş' açıklaması: Gerçeğe dönüşebilir...

Rusya'dan flaş 'nükleer savaş' açıklaması: Gerçeğe dönüşebilir...

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, silah kontrolü alanındaki anlaşmaların bozulmaya devam etmesi halinde nükleer savaş tehdidinin gerçeğe dönüşe

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, silah kontrolü alanındaki anlaşmaların bozulmaya devam etmesi halinde nükleer savaş tehdidinin gerçeğe dönüşebileceğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cenevre’deki Silahsızlanma Konferansı'nda yaptığı konuşmada silah kontrol alanındaki çok taraflı anlaşmaların bozulmaya devam etmesi durumunda nükleer savaş tehdidinin gerçeğe dönüşebileceğini söyledi.

Lavrov "Nükleer denemelerin yeniden başlayacağı, uzaya saldırı sistemlerinin gönderileceği ve hatta kısıtlı nükleer savaş çıkarılabileceğine dair konuşmalar duyuyoruz. Rusya için —ve umarım ki, burada temsil edilen ülkelerin büyük bölümü için- bu kabul edilemez bir durumdur" dedi.

Lavrov, uluslararası durumu istikrarsızlaştırma, devletler arasındaki ihtilafları körükleme, silah kontrol alanındaki çok taraflı anlaşmalar sistemini çökertme politikasına karşı tüm ülkelerin aklıselim bir alternatif bulamaması halinde nükleer savaş tehdidinin gerçeğe dönüşebileceği uyarısında bulundu.

'SİLAHLANMA YARIŞINA GİRMEYECEĞİZ'

Sputnik’in aktardığına göre Lavrov, Rusya'nın orta ve kısa menzilli füzeler kullanmayacağını ve bir silahlanma yarışına katılmayacağını belirterek, "Rusya silahlanma yarışına katılmayacak. ABD bunu görmezden geliyor" diye konuştu.

PUTİN: DÜNYADA SİLAH KONTROLÜ İÇİN KURULAN SİSTEM ÇÖKÜYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 20 Aralık'ta düzenlediği yıl sonu basın toplantısında nükleer savaş tehdidi hakkındaki bir soruya verdiği yanıtta "Nükleer savaş tehdidi şu anda gerçekten de Soğuk Savaş döneminde olduğundan daha az ciddiye alınıyor. Fakat bu tehdit gerçekte daha az şiddetli hale gelmedi. Dünyada silah kontrolü için kurulan sistemin çökmekte olduğu gözleniyor” demişti.

INF ANLAŞMASI

ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl ağustosta, Sovyetler Birliği ile 1987'de imzalanan ve Rusya Federasyonu ile devam edilen Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekileceğini açıklamıştı. ABD Şubat ayında Rusya ile INF anlaşmasından doğan yükümlülüklerini askıya almış, Rusya da karşılık olarak anlaşmadan doğan yükümlülüklerini askıya aldığını açıklamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya