Rusya'nın paraşütçü birliklerinde bir ilk: Köpekler yeni sistemle 4 bin metreden karaya inebilecek

Rusya'nın paraşütçü birliklerinde bir ilk: Köpekler yeni sistemle 4 bin metreden karaya inebilecek

Rusya'da paraşütçü birlikleri bir ilki gerçekleştirerek köpeklerle paraşüt talimi yaptı. Köpeklerde herhangi bir negatif etki gözlenmedi.

Teknodinamika bu hafta köpekler için geliştirdikleri paraşüt sisteminin son aşamalarında olduklarını duyurdu. Salı günü devlet medyasında yayımlanan görüntülerde bir doberman ve Alman kurdunun 4 bin metreden atlayıp açık bir alana yumuşak iniş yaptığı görüldü.

Yapılan basın açıklamasında, "Dört ayaklı güvenlik gücü mensupları sıkça askeri ve kurtarma operasyonlarında yer alıyor. Ancak bazen hedeflerine yürüyerek veya hava araçlarıyla ulaşmaları mümkün olmuyor. Böyle durumlarda özel bir süspansiyon sistemine ihtiyaç duyuluyor" denildi.

Denemelere katılan paraşütçüler Yuri Mironov ve Andrey Toropkov testlerin iyi geçtiğini ancak köpeklerin uzun süre beslenmemek gibi ek eğitimler alması gerektiğini ifade etti. 

Toropkov, köpeklerin uçuş boyunca rahatsız olmadığını ve bazen camlardan bulutları izlediğini belirtti. Kapılar açıldığında ses ve rüzgardan köpeklerin rahatsız olduğunu belirten Toropkov, onlarla birlikte gelen uzmanın köpekleri rahatlattığını ifade etti.

Denemelerin 2021 sonu itibariyle sona ermesi tahmin ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya