Rütbeleri sökülen Sabri Uzun sessizliğini bozdu: BİZ GÜCÜMÜZÜ TENEKEDEN DEĞİL, HALKIMIZDAN ALIYORUZ

Rütbeleri sökülen Sabri Uzun sessizliğini bozdu: BİZ GÜCÜMÜZÜ TENEKEDEN DEĞİL, HALKIMIZDAN ALIYORUZ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasını onamasının ardından sosyal medyadan yaptığı paylaşım ile hedef alınan, daha sonra da rütbeleri sökülen eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun sessizliğini bozdu.

Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, rütbelerinin sökülmesinin ardından Halk TV’nin YouTube kanalında yayınlanan, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun sunduğu B Yüzü’ne konuştu.

Uzun, Yargıtay’ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasını onamasının ardından sosyal medya hesabından bir paylaşım yapmıştı. Uzun paylaşımında, “Sayın Kaftancıoğlu, Halide Edip, 23 Mayıs 1919 günü İngiliz işgali altındaki İstanbul Sultanahmet meydanında özgürlük nutku atmıştı. İşgalciler bile ona, senin gibi ceza vermemişlerdi. Türk kadınlarını sizin şahsınızda kutluyorum” ifadelerine yer vermişti.

Sabri Uzun, paylaşımı sonrası Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hedef alınmış ve rütbelerinin sökülmesine karar verilmişti. Kararı eleştiren Canan Kaftancıoğlu ise “Herkes şuna emin olsun ki; CHP iktidarında fikrine katılmasak bile, bir kişi bile fikrini açıkladığı için mağdur edilmeyecek” mesajını paylaşmıştı.

“BİZ GÜCÜMÜZÜ TENEKEDEN DEĞİL, HALKIMIZDAN ALIYORUZ”

Uzun’un açıklamasını, Barış Terkoğlu okudu.

Uzun açıklamasında, “İçinde bulunduğum şartlar, Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığı günün şartlarından kötü değil. O 8 Temmuz 1919 günü üniformayı çıkarttı, gücünü milletinden aldı. Ona mareşal, gazi ünvanını TBMM verdi. Biz gücümüzü, tenekeden, rütbeden değil, halkımızdan alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Türkiye