Sabah yazarı: Fiyatlar aldı başını gitti

Sabah yazarı: Fiyatlar aldı başını gitti

Sabah yazarı Dilek Güngör, İçişleri Bakanlığı genelgeleri sonrası esnafın durumunu ve bunun piyasa fiyatlarına yansımasını eleştirdi. Güngör, "Fiyatlar aldı başını gitti. Domatesi 7 TL'den aşağı yiyemez olduk" dedi.

Sabah yazarı Dilek Güngör, iktidarın 'tam kapanma' uygulamalarını eleştirdi. İçişleri Bakanlığı genelgesine tepki gösteren Güngör "Şu anda o ürünleri satan züccaciyeci, kırtasiyeci, çiçekçi kapalı... O zaman tam kapanma sırasında uygulanacağı söylenenbu genelgeyle küçük esnafı nasıl korumuş oluyoruz? Markette bu ürünlerin satışını yasakladık. Ama o market zincirleri de e-ticaret siteleri de internette çatır çatır serbestçe satış yapıyor. O zaman haksız rekabet devam etmiş olmuyor mu?" ifadelerini kullandı.

Tüketimin yasaklanmasına rağmen üretimin devam ettiğine dikkat çeken Güngör, "Ürünü üreten işçi fabrikaya gidiyor ama fabrikadan çıkan ürün tezgaha konamıyor. O zaman bu ürünler internette tutturabildiği fiyata satılmaz mı? Ki bu oldu..." dedi.

"Fiyatlar aldı başını gitti"

İktidarın politikalarının fiyatlarda büyük yükselişe neden olduğunu söyleyen Güngör, "Tam kapanmada semt pazarları açılamayınca marketler ve e-ticaret siteleri piyasada iyice tekelleşti. Halcinin, çiftçinin elinde ürünler kaldı. Günün sonunda olan tüketiciye oldu, fiyatlar aldı başını gitti" dedi.

Güngör yazısını şöyle tamamladı:

Düşünün, çiftçide halde 50 kuruşluk salatalığı markette 5 TL'den aşağı alamaz hale geldik. 2 TL'lik domatesi 7 TL'den aşağı yiyemez olduk. Pazarda en lüksü 5 TL bilemedin 6 TL'ye satılacak malta eriği için 25 TL'den bir kuruş eksik saysanız kasada tarttıramadık.

 

O zaman semt pazarlarını kapatınca marketi, e-ticaret sitesini tekel hale getirmedik mi?

 

(Neyse ki, dün akşam yeni genelgeyle 2 gün bari olsa pazarların açılması kararı alındı da tüketici ve üreticinin bir nebze de olsa mağduriyeti önlendi)

 

Velhasıl...

 

Bazen bir taş atarsınız ama attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmez. Hatta taşı attığınız yere bir şey olmaz. Belki de hiç atmak istemedğiniz yerin başını kanatır.

Ekonomi