Sabah yazarı Mahmut Övür: Göçmen karşıtlığı giderek ürküten bir noktaya geldi

Sabah yazarı Mahmut Övür: Göçmen karşıtlığı giderek ürküten bir noktaya geldi

''CHP ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İyi Parti'nin kadın genel başkanı Meral Akşener, ısrarla göçmen karşıtlığı yaparsa, ırkçısının da işi düşmanlığa vardırması kaçınılmaz."

Gazeteci Mahmut Övür, "İspanya'daki fotoğraf kadar sarsıcı olmasa da bizde de göçmen karşıtlığı giderek ürküten bir noktaya geldi. Irkçı bir parti bu konuda ipi koparmış durumda. Eee tabii bu ülkenin solcu ya da sosyal demokrat olduğunu söyleyen partisi CHP ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İyi Parti'nin kadın genel başkanı Meral Akşener, ısrarla göçmen karşıtlığı yaparsa, ırkçısının da işi düşmanlığa vardırması kaçınılmaz." görüşünü savundu. 

Övür yazısında, "Güya merkez partileri bunlar lakin işleri güçleri göçmen karşıtlığı... Her ikisi de sık sık şu yalanları siyaset gündemine taşıdı: 'Suriyelilere hastanelerde bedava bakılıyor, üniversitelere sınavsız giriliyor, bizim gençlerimiz onlar yüzünden işsiz...' Ama en insafsızı Suriye'de bir iç savaş yaşandığı gerçeğini görmezden gelen şu ithamdı: "Neden ülkenizde kalıp savaşmıyorsunuz?" Aynı insanlar dönüp kendi ülkeleri için de şunu söyledi: 'Otoriter bir rejim var, insanlar mutsuz ve ülkeyi terk ediyor...' Hatta birileri marifetmiş gibi, "Türkiye bir doktor daha kaybetti" gibi ülkesini terk edenler üzerinden siyaset yaptı. İyi de madem bu ülke kötü yönetiliyor, otoriter bir rejim var, o zaman neden kalıp mücadele etmiyorsunuz? Doktor, mühendis veya bir siyasetçi olarak... Üstelik bırakın iç savaş koşullarını, size göre bile halen "demokratik bir zemin" varken... Kimin, kiminle savaştığının belli olmadığı bir iç savaş ortamından kaçanları aşağılayanların, dönüp kendilerine bakmaları gerekiyor. Onlarla empati kurmadığınız belli de, bari kendi ülkenize yabancılaşmayın..." diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem