Sabah yazarından itiraf gibi tespit: 15 Temmuz’da MİT parmağı var mı?

Sabah yazarından itiraf gibi tespit: 15 Temmuz’da MİT parmağı var mı?

Sabah yazarından itiraf gibi tespit geldi "15 Temmuz’da MİT parmağı var mı?" tartışmasında Sabah yazarından "15 Temmuz’u MİT öne aldırmış" iddiası geldi.

Sabah yazarından itiraf gibi tespit geldi  "15 Temmuz’da MİT parmağı var mı?" tartışmasında  Sabah yazarından "15 Temmuz’u MİT öne aldırmış" iddiası geldi.
 

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinin yazarlarından Okan Müderrisoğlu, bugünkü köşesinde ilk kez MİT’in 15 Temmuz darbesini öne çekip sekteye uğratılmasında katkısı olduğunu yazdı. Müderrisoğlu, “MİT’i, 15 Temmuz’a giden süreçteki muhtelif toplantıları zamanında ve yeterince fark edememesinin yanında, darbe teşebbüsünün öne alınmasını ve sekteye uğratılmasını sağlayan çabasıyla birlikte değerlendirmek gerekiyor” dedi. Müderrisoğlu, bu ifadesiyle 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde MİT’in işlevini itiraf etmiş oldu.
Yandaş Sabah gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi hakkında çok konuşulacak bir iddia ortaya attı. Müderrisoğlu'nun iddiasına göre 15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe girişimini Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) öne aldırmış.

Yandaş Sabah gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini öne alınması ve sekteye uğratılmasındaki rolünü yazdı. MİT'in FETÖ'nün darbe girişimini öne aldırdığını belirten Müderrisoğlu'nun yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

"MİT'i, 2014 yılındaki kapsamlı kanun değişikliği sonrası ulaştığı seviye ve 15 Temmuz darbe girişimi öncesi ve sırasındaki performansı ile değerlendirmek bu aşamada yeterli fikir verecektir. Faaliyet esnekliği ve hesap verebilirlik bağlamında ele alındığında MİT'in özgün konumu dikkati çekiyor. Teşkilat, kurumsal manada koruyucu hukuka sahip olmasına rağmen idari ve cezai çerçeveyi çizen genel mevzuatın da kapsama alanında bulunuyor.

TBMM'de kurulan Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu da (MİT, Emniyet, Jandarma ve MASAK'tan gelen) özellikli raporları değerlendirerek Meclis Başkanlığı'na sunuyor. Komisyon'dan, istihbarat hizmetleri sırasında elde edilen kişisel verilerin güvenliğini, bireyin hak ve özgürlüklerini pekiştirecek öneriler geliştirmesi de bekleniyor. 15 Temmuz hain darbe girişiminden alınan derslerle MİT'in, TSK bünyesinden istihbarat toplayabilme yetkisiyle donatılması da özel önem taşıyor. 

MİT'i, 15 Temmuz'a giden süreçteki muhtelif toplantıları zamanında ve yeterince fark edememesinin yanında darbe teşebbüsünün öne alınmasını ve sekteye uğratılmasını sağlayan çabasıyla birlikte değerlendirmek gerekiyor. Sivil alanda konuşlanmasına karşın devlet içinde pozisyon almaya meyledebilecek her türlü grubun (geleneksel inanç toplulukları da dahil olmak üzere) istihbaratın radarına girmesi de Türkiye tecrübesinin zorunluluğu olarak karşımıza çıkıyor...''  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Politika