Sağlık Bakanı Koca'dan açıklama: ''Dünyada eşi benzeri bulunmayan filyasyon sistemimiz olmasaydı perişan olurduk!''

Sağlık Bakanı Koca'dan açıklama: ''Dünyada eşi benzeri bulunmayan filyasyon sistemimiz olmasaydı perişan olurduk!''

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uygulanan filyasyon sisteminin dünyada eşi benzeri bulunmadığını iddia ederek, "Filyasyon uygulaması olmasaydı perişan olurduk" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'a salgınla mücadeleyi anlattı. Koca, çok tartışılan filyasyon sisteminin dünyada eşi benzeri olmadığını iddia ederek, Hakan'ın “Filyasyon uygulaması olmasaydı Türkiye’nin durumu ne olurdu?” sorusuna, "Perişan olurduk" yanıtı verdi.

Hakan'ın Koca ile görüşmesini anlattığı yazısının ilgili bölümü şöyle:

DÜNYADA EŞİ BENZERİ YOK: FİLYASYON DA FİLYASYON

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uyguladıkları filyasyon sisteminin dünyada eşi benzeri olmadığını söylüyor. * Kendisine sordum: “Filyasyon uygulaması olmasaydı Türkiye’nin durumu ne olurdu?” * Cevap verdi: “Perişan olurduk.” * Bir ilde artış kaydedildiğinde, o ildeki filyasyon etkinliğini arttırdıklarını ve bunun da olumlu sonuçlarını kısa sürede gördüklerini söyleyen Bakan Koca, “Filyasyonla büyük başarı sağladık, sağlıyoruz ama anlatamıyoruz” dedi. Sağlık Bakanı Koca’yla İzmir buluşması * Peki nedir bu filyasyon? * Sistem şöyle işliyor:* - ERKEN TANI: Hastaneye müracaat eden vatandaşa hemen test yapılıyor ve erken dönemde tanı konmuş oluyor.* - EVE BIRAKMA: Pozitif tanı konan kişi, o anda evine araçla bırakılıyor. Bakanlık bunun organizasyonunu yapıyor.* - TEMASLILARIN SAPTANMASI: Evine götürülen kişinin kimlerle temas ettiği, aynı gün içinde saptanıyor.* - SÜREYİ KISALTMA: Temaslıların tespit edilme zamanı ne kadar azalırsa başarı o ölçüde sağlanmış oluyor.* - ÇAĞRI SİSTEMİ: Evde izole edilen hasta ve temaslılar, çağrı sistemi aracılığıyla birinci, üçüncü, yedinci ve on dördüncü gün aranıyor.* - GEREKTİĞİNDE HASTANE: Eğer bu aramalarda hastanın hastaneye getirilmesi gerektiği tespit ediliyorsa... Ambulansla hastaneye getiriliyor. * Biraz karmaşık ve zor bir organizasyon bu... Fakat Bakan Koca, Türkiye’nin bütün illerinde uygulanan bu sistem sayesinde salgının kontrol altına alınabildiğini ve geriletildiğini söylüyor. * Bakan Koca’nın bir iddiası daha var.* Diyor ki: “Türkiye’nin her yerindeki bu süreçleri dijital olarak takip edebiliyoruz. Filyasyon ekipleri neredeler? Ne kadar hızlı davranıyorlar? Eksik nerede? Hepsini görebiliyoruz ve ona göre aksiyon alıyoruz.” Şu anda tüm Türkiye’de 11 bini aşan filyasyon ekibi var. Bakan Koca diyor ki: “Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir sistem yok. Sadece Türkiye’de var. Sadece biz uyguluyoruz bu sistemi. Dünyanın hiçbir ülkesinde kişiler evde izole edilip takip edilmiyor.” 

ONLARIN HAKLARINI NE YAPSAK ÖDEYEMEYİZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sağlık çalışanlarımız bu süreçte olağanüstü bir çaba sergilediler” dedi, ardından da ekledi: “Ama yoğun bakımda çalışan doktorlarımız, özellikle de hemşirelerimiz ve hasta bakıcılarımız... Onların hakkını ne yapsak ödeyemeyiz.” Bakan Koca, fedakârlığın boyutunu şu sözlerle anlattı: “Düşünün: Korona hastasıyla bütün gün ilgileniyorlar. İlaç veriyorlar. Damar yolu açıyorlar. En yakın temas noktasındalar. Akşam da evlerine gidiyorlar. Çocukları var, eşleri var. Anne-babaları var. Bulaştı mı? Bulaştırır mı? Bu endişeyi yaşıyorlar. Ertesi gün tekrar görevlerinin başına dönüyorlar. Ne yaparsak yapalım, ne söylersek söyleyeyim... Doktorlarımızın, özellikle hemşirelerimizin ve hasta bakıcılarımızın hakkını ödeyemeyiz.” 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika